test

Fenomen i rrallë/ Shiu i meteorëve arrin kulmin në mes të gushtit, ja çfarë pritet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çdo vit, teksa planeti ynë orbiton rreth Diellit, disa gjëra mbeten relativisht të njëjta duke qenë se rruga që ndiqet është e njëjtë.

Boshti i planetit tonë mbetet i anuar në 23,5° në raport me orbitën rreth Diellit. Toka orbitën në një elips që arrin pikën më të afërt me Diellin në fillim të janarit dhe shkon më larg nga Dielli në fillim të korrikut, dhe planetët e tjerë gjithashtu vazhdojnë në orbitat eliptike rreth Diellit, të gjitha të orbituara nga sistemet e tyre të hënave në proces.

Dhe, edhe pse nuk i vëmë re shpesh, ka edhe kometa dhe asteroide që qarkullojnë nëpër Sistemin tonë Diellor, zakonisht në orbita që janë shumë më të gjata se një vit Tokë.

Është shumë e rrallë që një trup i madh si një kometë ose asteroid të kalojë afër planetit tonë, megjithëse ndodh me raste. Ajo që është mjaft e zakonshme është se Toka do të kalojë nëpër shtegun orbital të gjurmuar nga një kometë ose asteroid periodik që hyn në sistemin e brendshëm diellor.

Kur kjo ndodh, në varësi të faktorëve të shumtë, duke përfshirë: sa kohë ka qenë ai objekt në orbitën e tij aktuale, sa afër kalon Toka me shtegun orbital të atij objekti, dhe sa afër është bërthama e kometës me planetin Tokë,

Njerëzit në tokë mund te kenë mundësi të shohin një shi meteorësh ose në një shfaqje spektakolare.

Këtë vit, shiu i meteorëve Perseids e arrin pikun në netët e 12 dhe 13 gushtit 2023 dhe spektakli duket se do të jetë i garantuar.

Të fundit

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Portugalia synon të vulosë kualifikimin ndaj Turqisë, formacionet zyrtare të skuadrave

Kombëtarja e Turqisë dhe ajo e Portugalisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare para duelit që nis me fillim nga ora 18:00. Dy ekipet kanë nga...

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe shqetësime gastrointestinale. Gazat prodhohen kryesisht nga...

Lajme të tjera

Web TV