VIDEO/ Inter Miami fiton trofeun e Kupës së Ligës ndaj Nashville, Messi shënon eurogol

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lionel Messi fitoi trofeun e parë në tokën amerikane teksa ylli argjentinas ishte protagonist në finalen e Ligës së Kupës për Inter Miamin ndaj Nashville, të fituar me penallti pasi koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1. Ishte pikërisht Kampioni i Botës ai i cili zhbllokoi shifrat në pjesën e parë teksa realizoi një kryevepër në minutën e 23-të.

36-vjeçari shënoi me të majtën në hyrje të zonës kundërshtare dhe e dërgoi topin në trekëndësh për të mos i lënë asnjë mundësi reagimi portierit kundërshtar. Për Messin ishte goli numër 10 në shtatë ndeshje me skuadrën amerikane.

Gjithsesi, Nashville barazoi shifrat në pjesën e dytë me anë të Picault. Rezultati nuk ndryshoi deri në fund dhe për të vendosur fituesin u desh lotaria e penalltive. Nga 11- metrat, ekipi i Messit ishte më i saktë teksa ishte argjentinasi ai që mori përsipër penalltinë e parë duke realizuar me saktësi.

Pas një maratone të vërtetë penalltish, ishte Inter Miami që fitoi pas 10 penalltive të sakta ndërsa Nashville mbeti në kuotën e nëntë penalltive. Në këtë formë, klubi i Beckham iu gëzua trofeut të parë në epokën “Messi”, por edhe të parit në historinë e Inter Miami. Nga ana tjetër, për argjentinasin ky ishte trofeu i 44 në karrierë, trofe që e shndërron edhe në lojtarin më të titulluar të historisë së futbollit.

Të fundit

U tha se thumboi Arbana Osmanin për ‘Big Brother VIP’, reagon Dea Mishel

Një postim i Dea Mishel gjatë spektaklit të kaluar të 'Big Brother VIP Albania 3' shkaktoi disa polemika në...

A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Nga Ylli Pata Historia e eleminimit të njeriut që mund t’i trondiste pushtetin Vladimir Putinit ka marrë sot kryeartikutjt e mediave kryesore në botë. Disa thonë...

“Duke shty procesin”, Rama shfaqet pas komisionerit Varhelyi, e shoqëron drejt…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetin social “Instagram” një foto ku shfaqet duke shoqëruar komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi...

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje e...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Lajme të tjera

Web TV