test

Bllokimet dhe maskat e fytyrës shkurtojnë ‘pa mëdyshje’ përhapjen e Covid

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rishikimi i Shoqërisë Mbretërore shikon ndërhyrjet jo farmaceutike kur aplikohen në paketa me disa masa

Masat e marra gjatë pandemisë Covid si distanca sociale dhe mbajtja e maskave për fytyrën reduktuan “pa mëdyshje” përhapjen e infeksioneve, thuhet në një raport. Ekspertët shikuan efektivitetin e ndërhyrjeve jo-farmaceutike (NPI) – jo ilaçet apo vaksinat – kur aplikohen në paketa që kombinojnë një sërë masash që plotësojnë njëra-tjetrën.

Raporti i Shoqërisë Mbretërore, i quajtur Covid-19: duke ekzaminuar efektivitetin e ndërhyrjeve jo farmaceutike, shqyrtoi provat e mbledhura gjatë pandemisë për gjashtë grupe të NPI-ve dhe efektivitetin e tyre në reduktimin e transmetimit. Këto përfshinin maska ​​dhe mbulesa të fytyrës, distancim social dhe bllokime, testime, gjurmime dhe izolime, kufizime dhe kontrolle të udhëtimit përtej kufijve ndërkombëtarë, kontrolle mjedisore dhe komunikime.

Kur u vlerësua individualisht, kishte prova pozitive – nëse të kufizuara – të reduktimit të transmetimit nga shumë prej NPI-ve të përdorura në pandemi, zbuloi rishikimi. Megjithatë, provat e një efekti pozitiv ishin të qarta kur vendet përdorën kombinime të NPI-ve.

Për më tepër, provat treguan se NPI-të ishin më efektive kur intensiteti i transmetimit ishte i ulët, duke mbështetur përdorimin e tyre në fillim të një pandemie dhe në shenjën e parë të ringjalljes.

Gjatë fazave të hershme të reagimit ndaj një sëmundjeje infektive në zhvillim, NPI-të priren të jenë të vetmet kontrolle të disponueshme përpara zhvillimit të trajtimeve dhe vaksinave me ilaçe.

Megjithatë, siç u pa gjatë pandemisë, përdorimi i tyre mund të ketë pasoja negative personale, edukative dhe ekonomike – duke e bërë vlerësimin e efektivitetit të tyre thelbësor.

Prof Sir Mark Walport, sekretari i jashtëm i Shoqërisë Mbretërore dhe kryetar i grupit të punës së ekspertëve të raportit, tha: “Ka prova të mjaftueshme për të arritur në përfundimin se zbatimi i hershëm dhe i rreptë i paketave të NPI-ve plotësuese ishte pa mëdyshje efektiv në kufizimin e Sars-CoV-2. infeksionet. “Kjo nuk do të thotë se çdo NPI ishte efektiv në çdo mjedis, ose në çdo kohë, por të mësuarit e mësimeve nga pasuria e kërkimeve të krijuara në këtë pandemi do të jetë çelësi për të pajisur veten për të ardhmen.”

Rishikimi zbuloi se distancimi social dhe bllokimet ishin kategoria më efektive e NPI-ve. Urdhrat e qëndrimit në shtëpi, distanca fizike dhe kufizimet në madhësinë e grumbullimit u zbuluan vazhdimisht se lidhen me reduktimin e ndjeshëm të transmetimit të Sars-CoV-2. Sa më të rrepta të ishin masat, aq më i madh ishte efekti që ato kishin, zbuluan ekspertët. Në shtëpitë e kujdesit, masa të tilla si grupimi dhe kufizimet e vizitorëve u shoqëruan me reduktim të transmetimit dhe reduktim të shpërthimeve. Për më tepër, raporti zbuloi se në mjediset e shkollave, mbylljet dhe masat e tjera distancuese u shoqëruan me reduktimin e rasteve të Covid-19, por efektiviteti ndryshonte në varësi të një sërë faktorësh, duke përfshirë aderimin dhe moshat e nxënësve. Kur shikonin përdorimin e maskave për fytyrën dhe mandatet e maskave, studimet raportuan vazhdimisht se masat ishin një qasje efektive për të reduktuar infeksionin. Provat më tej tregojnë se maskat e frymëmarrjes me cilësi më të lartë – të tilla si maskat N95 – ishin më efektive se maskat e tipit kirurgjik. Duke vlerësuar masat e testimit, gjurmimit dhe izolimit, studimet nga disa vende që zbatuan nivele të larta të gjurmimit të kontakteve, me izolimin e individëve të infektuar dhe kontakteve të tyre, gjetën reduktime të vdekjeve nga Covid-19. Për të ardhmen, raporti rekomandon krijimin e protokolleve ndërkombëtare për kryerjen e provave klinike dhe kërkimeve vëzhguese mbi NPI-të përpara pandemive të mëtejshme.

Lexo edhe :  E keni ditur? Ja sa është sasia e mishit që duhet të konsumoni në javë

Prof Christopher Dye, profesor i epidemiologjisë në Universitetin e Oksfordit, tha: “Gjëja tjetër është Sëmundja X siç e ka quajtur OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë). “Ne nuk e dimë se çfarë do të jetë, nuk e dimë se ku do të shfaqet. Pra, ne kemi nevojë për një sistem që është mjaft i përgjithshëm në karakter për të trajtuar çdo gjë të këtij lloji, dhe për mua, prioriteti numër një është të kemi një sistem global të reagimit të mbikëqyrjes.”

Prof Christl Donnelly, kreu i departamentit dhe profesor i statistikave të aplikuara në Universitetin e Oksfordit dhe profesor i epidemiologjisë statistikore në Imperial College London, tha: “Nuk mund të themi me siguri dhe nuk do të përpiqemi të bëjmë atë që mund të zbatohet. në të ardhmen. Por ne mund të karakterizojmë ndikimet e asaj që ndodhi me koronavirusin, dhe kjo do të informojë vendimmarrjen, por pastaj sigurisht, në një pandemi të ardhshme, do të duhet të mblidhen më shumë të dhëna.”

Raporti mbledh së bashku gjetjet e gjashtë rishikimeve të provave të udhëhequra nga ekspertët, të botuara në një botim të veçantë me temë të revistës Philosophical Transactions of the Royal Society A. Rishikimet shikuan mijëra studime të publikuara dhe identifikuan punime që ishin mjaft të forta për t’u përfshirë në secilën kategori rishikimi.

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV