Një embrion pa prindër? Parashikimi i inxhinierit: Robotët do të lindin fëmijë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një diskutim u zhvillua në studion e “Good morning Albanians” në Euronews Albania sa i takon shkencëtarëve që kanë rritur një entitet që i ngjan shumë një embrioni të hershëm njerëzor, pa përdorur spermë, vezë apo mitër.

Inxhinieri biomjekësor, Ermand Mertenika deklaroi se me këto risi ka ardhur koha që robotët të lindin fëmijë.

“Ju kujtohet roboti që ishte e dashura e Elon Musk, që u bë virale te The Guardians apo New York Times?

Tashmë ky embrion që është krijuar, mund të futet brenda një mitre artificiale të krijuar pak më parë, kjo motra artificiale do të implementohet te roboti, pra që do të thotë do kemi fëmijë nga një robot,” – u shpreh Mertenika.

Sipas tij robotët po na dominojnë dhe gjithçka që mund të ndodhë është probabilitare./S.M

 

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV