‘Gjithçka që mendonim ishte të ….’/ Të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin e tërmetit në Marok

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të mbijetuarit nga tërmeti tragjik i Marokut, që i mori jetën mbi 2 mijë personave, kanë rrëfyer përjetimet e tyre.

Yousef At Ali i tha BBC-së se ishte ulur jashtë me miqtë e tij në Marrakesh kur ndodhi tërmeti dhe gjithçka që mendonin ishte të vraponin.

“Gjithçka ra. Gjithçka që mund të mendonim ishte të iknim. Gjithçka u rrëzua. Gjithçka që mund të mendonim ishte të vraponim”, tha ai për BBC.

Në qytet, njerëzit janë gjithashtu të bllokuar pa energji elektrike në shtëpitë e tyre, pa sinjal telefoni dhe pa internet.

Për të dytën natë radhazi njerëzit fjetën jashtë. Një tjetër banor, Faisal Baddour tregon se sapo a tërmeti njerëzit dolën menjëherë të panikosur jashtë.

“Forca dhe intensiteti i këtij tërmeti është ndjerë në godinën tonë pothuajse tre herë. Njerëzit dolën në rrugë menjëherë pas këtij paniku total. Dhe ka familje që ende flenë jashtë”, tha ai për BBC./E.T

Të fundit

Makinat e braktisura do zhvendosen në Farkë/ Veliaj: Zona e lirë sjell 5-7 mijë punësime

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku do të miratohen projektvendime me karakter...

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka deklaruar...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Lajme të tjera

Web TV