Apple tani e di pse iPhone 15 mbinxehet, problemi është në iOS 17

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

iPhone 15 , i lançuar së fundmi në treg, ka qenë në qendër të polemikave për shkak të një problemi të mbinxehjes që ka ngritur ankesa tek përdoruesit.

Apple është detyruar të përgjigjet shpejt përmes një deklarate: incidenti është për shkak të një gabimi softuerik në iOS 17, si dhe problemeve që lidhen me aplikacione të tilla të njohura si Instagram dhe Uber .

 Kompania Cupertino  është angazhuar ta zgjidhë këtë problem përmes një përditësimi të softuerit dhe duke punuar në bashkëpunim me zhvilluesit e aplikacioneve që shkaktojnë probleme.

Gjatë ditëve të para të përdorimit të iPhone 15, disa përdorues raportuan se pajisjet u nxehën tepër, duke arritur në 36 gradë dhe duke bërë që pajisja të lëshonte paralajmërime për temperaturë të lartë gjatë karikimit.

Në deklaratën e saj, Apple vëren: “Pajisja mund të mbinxehet gjatë ditëve të para pas konfigurimit ose restaurimit të saj për shkak të rritjes së aktivitetit në sfond.”

Ndërsa është e zakonshme që telefonat të nxehen gjatë detyrave të vështira ose karikimit, kjo mbinxehje u bë jashtëzakonisht e theksuar edhe kur telefoni inteligjent nuk ishte në përdorim dhe vetëm po karikohej.

Cila është origjina e problemit?

Horizontale

iPhone 15 gjatë prezantimit të tij shtatorin e kaluar

Jeff Chiu/LaPresse

Fillimisht u spekulua se shkaku i problemit mund të ishte dizajni i pajisjeve të reja. Analisti Ming-Chi Kuo sugjeroi se Apple kishte kompromentuar sistemin termik për t’i bërë telefonat më të lehtë, duke ulur efikasitetin termik të kornizës së titanit.

Megjithatë, Apple i mohoi këto pretendime dhe sqaroi se problemi qëndron në tre faktorë softuerësh.

Këtij incidenti duhet të shtojmë se disa “përditësime të fundit të aplikacioneve të palëve të treta po bëjnë që ato të mbingarkojnë sistemin”.

Lexo edhe :  “Unaza inteligjente” që do të monitorojë rrahjet e zemrës dhe problemet me gjumin

Kjo bën që pajisja të nxehet më shumë se normalisht dhe është një problem që Apple po punon për ta zgjidhur. Për më tepër, një problem tjetër është një gabim në iOS 17 që prek disa përdorues dhe do të zgjidhet me një përditësim të softuerit.

Ngarkimi i incidenteve

Për sa i përket rritjes së temperaturës gjatë karikimit, Apple siguron që iPhone 15 Pro dhe Pro Max të jenë të pajtueshëm me adaptorët USB-C që përputhen me standardin e USB Power Delivery.

 Pajisja rregullohet automatikisht për të kufizuar karikimin në 27 W, por nëse përdoret një karikues 20 W ose më i lartë, telefoni mund të ngrohet përkohësisht.

Duhet të theksohet se Cupertino përjashtoi që problemi të lidhet me dizajnin e iPhone 15 Pro dhe Pro Max, duke përfshirë përdorimin e kornizës së titanit në vend të çelikut inox të përdorur në modelet e mëparshme. /  S.M

Të fundit

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”,...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

“Do t’i ha hallvën”/ Nuk ndalet Erjola, vazhdon me Ledjonën planin kundër Ilnisës

Erjola me Ledjonën kanë qenë duke biseduar me njëra-tjetrën për planin që ato të dyja në bashkëpunim me Julin kanë thurur për Ilnisën dhe...

Lajme të tjera

Web TV