test

“E kam dashur shumë Enver Hoxhën”/ Sopranoja shqiptare: I kam bërë dhe poezi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sopranoja e njohur, Shqipe Zani ka deklaruar se e donte liderin komunist Enver Hoxha. Ajo madje ka zbuluar në “Pas Mesnate” se i ka dedikuar dhe poezi.

Zani ka theksuar se mendimi për Enver Hoxhën i ndryshoi shumë më vonë, kur mësoi se çfarë aktesh negative ai kishte bërë.

Ne e donim shumë Enver Hoxhën. E kam dashur aq shumë sa kam bërë dhe poezi për atë. Në vazhdim që sa kam marrë vesh që sa ka vrarë, çfarë ka bërë, sidomos Mysine Kokalari dhe atëherë kam thënë që pse ky njëri e nxori Shqipërinë nga hiçi dhe ishte kaq egoistë, donte kaq shumë veten e tij.

Sepse vrasja e intelektulëve i ka bërë shumë dëm Shqipërisë, të gjithë ata intelektualë që studiuan jashtë, erdhën këtu dhe nuk ngelën atje. Ai duhet t’ja vlerësonte këtë atyre dhe që nga ai moment unë kam mbajtur qendrim të prerë për Hoxhën dhe nuk flas më.

Kam bërë poezi për Enverin unë dhe nja dy shoqet e mia kur mi kanë lexuar, më kanë thënë që s’je as poete dhe po të kishe qene nuk do ta kishe bere kaq mirë. Në poezi në përgjithësi është jeta ime, rrëfehem unë, është me dy vargje dhe me tre, pjesë e shpirtit”, u shpreh sopranoja./  S.M

Të fundit

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për...

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris. Takimi është zhvilluar në...

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë....

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Lajme të tjera

Web TV