test

Rama, kritika Serbisë/ “Jeton me hijen e së shkuarës”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka kritikuar Serbinë lidhur me tensionet në veri të Kosovës në 24 shtator.

Rama tha se policia e Kosovës veproi në mënyrë shembullore, ndërsa vendimi i Serbisë për shpalljen e zisë kombëtare për vrasjen e personave të armatosur ishte shëmbëlltyra e hijes së së shkuarës.

Ai deklaroi se Serbia vijon të jetojë në të shkuarën që nga disfata finale në vitin 1999.

“Fundi i ngjarjes ishte shembullore, falë veprimeve të policisë së kosovës, të cilët nuk ranë në kurthin e organizatorëve, por me një profesionalizëm të lartë iu përgjigjën në mënyrën më të mirë grupit dialllëzor.

Shpallja e zisë kombëtare nga autoritetet e Beogradit për kriminelët e vrarë ishte shëmbëlltyra e gjallë e hijes së së shkuarës, e cila bashkëjeton me Serinë qysh nga disfata e vitit 1999 në Kosovë, një hisje që e ndjek kudo njeriun sapo del drita”, u shpreh kreu i qeverisë.

Ai u ndal edhe te deklarata e BE-së për tensionet në veri të Kosovës, ku theksoi edhe njëherë se nuk del në të njejtën linjë me të.

“Ne ua bëmë të artë miqve në Bruksel qse për tu linjëzuar atë deklaratë që ishte krejt normale nëse agresioni kriminal i Banjskës nuk do të kishte ndodhur, prisnim një deklaratë të dytë të BE-së ku të dënoheshin qoftë organizatorët e grupit kriminal, qoftë organizatorët e zisë në Beograd dhe të fillohej menjëherë një hgetim ndërkombëtar”, theksoi kreu i qeverisë./  S.M

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV