A preken shqiptarët?/ Britania e Madhe del me vendimin e ri për emigrantët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Britania e Madhe ka prezantuar një plan të rri për menaxhimin e fluksit të emigrantëve të paligjshëm.

Sipas mediave vendase, emigrantëve do t’u jepen vetëm 30 minuta kohë për të provuar se nuk duhet të deportohen në Ruanda.

Stafi i Home Office po trajnohet për të vendosur me shpejtësi nëse emigrantët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar përmbushin kriteret që do të mundësojnë dëbimin e tyre, raportoi “The Times”.

Katër kriteret që kualifikohen për largim nga Britania përfshijnë një migrant që ka hyrë në vend pa leje, i ardhur pas 20 korrikut të këtij viti, nuk vjen nga një vend ku ata kanë frikë se jeta dhe liria e tyre kërcënohen dhe nuk duhet të kenë leje për të qëndruar në Britani.

Emigrantët që hyjnë ilegalisht në vend do t’i nënshtrohen një interviste 30-minutëshe me zyrtarët e Home Office pas mbërritjes së tyre, gjatë së cilës stafi duhet të vlerësojë nëse ata përmbushin kriteret e dëbimit.

Përpara se të  hynte në fuqi ligji i ri i Migracionit Ilegal të Rishi Sunak, migrantët iu nënshtruan një interviste fillestare prej 60 deri në 90 minuta, si dhe një interviste ‘më të plotë’ që u zhvillua më tej në procesin e aplikimit për azil.

Sipas gazetës, gjatë intervistës së tyre 30-minutëshe, migrantët do të ngarkohen të deklarojnë nëse duan të kundërshtojnë largimin e tyre nga Britania e Madhe me arsyetimin se largimi do t’i nënshtrojë ata ndaj perspektivës së një dëmi serioz dhe të pakthyeshëm, sipas gazetës.

Më pas ata do të marrin tetë ditë për të përgatitur një çështje ligjore dhe për të dorëzuar çdo provë të nevojshme për të mbështetur kërkesën. Nëse autoritetet përcaktojnë se migranti përmbush kriteret për dëbim, individi do të ndalohet pas intervistës dhe do të zhvendoset në një qendër imigracioni, në pritje të largimit të tyre.

Lexo edhe :  Reshje shiu dhe shtrëngata/ Parashikimi i motit 29 Shkurt 2024

Zyra e Brendshme thuhet se po përgatitet të shpenzojë deri në 700 milionë funte për deportimin e deri në 4,000 emigrantëve në Ruandë deri në tetor 2024.

Ministrat shpresojnë të fillojnë fluturimet e dëbimit në shkurt, por afati kohor varet nga miratimi i Gjykatës së Lartë. Vendimi pritet në dhjetor./  S.M

Të fundit

U tha se thumboi Arbana Osmanin për ‘Big Brother VIP’, reagon Dea Mishel

Një postim i Dea Mishel gjatë spektaklit të kaluar të 'Big Brother VIP Albania 3' shkaktoi disa polemika në...

A ka pasur Shqipëria Aleks Navalny-t e saj?

Nga Ylli Pata Historia e eleminimit të njeriut që mund t’i trondiste pushtetin Vladimir Putinit ka marrë sot kryeartikutjt e mediave kryesore në botë. Disa thonë...

“Duke shty procesin”, Rama shfaqet pas komisionerit Varhelyi, e shoqëron drejt…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetin social “Instagram” një foto ku shfaqet duke shoqëruar komisionerin e BE për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Oliver Varhelyi...

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje e...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Lajme të tjera

Web TV