Sulmet në veri/ Begaj me homologun kroat: Të dënohen, dialogu është e vetmja rrugë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti i Republikës Bajram Begaj në konferencën për mediat me homologun e Kroacisë Zoran Milanoviç vlerësoi raportet dhe bashkëpunimet mes dy vendeve.

Ai e falënderoi Kroacinë, e cila sipas tij ka qenë dhe vijon të mbesë një avokate e fortë e Shqipërisë drejt aspiratës së saj për t’u bërë pjesë e BE. Ai tha se vendi ynë është një partner i besueshëm i BE në politikën e jashtme dhe në fushën e sigurisë.

Shqipëria mbetet një partnere e besueshme e BE, veçanërisht në politikë të jashtme dhe në siguri”, tha Begaj.

Gjatë fjalës së tij, Begaj u ndal edhe tek tensionet e fundit në veri të Kosovës, ndërsa shtoi se rruga e vetme për shtensionim është vijimi i dialogut dhe normalizimin i raporteve, deri në njohjen reciproke mes Serbisë dhe Kosovës.

Të dënohen sulmet në veri të Kosovës. Nënvizova nevojën e rritjes së presioneve dhe nxjerrjen e përgjegjësive për rritjen e paqes. E vlerësova shumë mbështetjen e Kroacisë për Kosovën.E vlerësova qëndrimin e Kroacisë ndaj Kosovës. Ndamë mendimin se dialogu mbetet e vetmja rrugë deri në njohjen reciproke. Që prej sulmit në Banjskë gjërat nuk janë më si më parë, ndaj duhet të ketë një qasje të re”, tha ai/   S.M

Të fundit

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Ekskluzive/Përplasje fizike midis gazetarit të Klan newz dhe operatorit të A2CNN “Video”

Mbrëmjen e sotme në spitalin e traumës ku gjenden të plagosurit e shperthimit në Lushnje janë konfliktuar fizikisht një gazetar i klan news me një...

Rusia nuk dëshiron që dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses

Studim të publikuar nga Instituti i Kosovës për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED) theksohet se Rusia nuk e sheh të izoluar procesin e...

Lajme të tjera

Web TV