Vakaj: Forcimi i lekut vazhdon, faktor ndikues fluksi i lartë i vizitorëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori ekzekutiv i Shoqatës së Zyrave të Këmbimit Valutor, Dritan Vakaj ka deklaruar se leku po vijon forcimin. Kjo ka bërë që sipas tij, operatorët të mësohen me këtë kurs këmbi valutor.

Në një lidhje me Skype për “Money Report”, Vaka ka theksuar se një ndër faktorët që ka ndikuar është fluksi i lartë i vizitorëve, që pavarësisht ikjes së verës vazhdon të mbetet i tillë.

Sakaq, ai ka shtuar se ndërhyrja e Bankës Qendrore në raport me normën bazë të interesit,  e bën më të pëlqyeshëm lekun për t’u investuar.

“Sigurisht biem dakord të gjithë që kjo është një situatë relativisht e re për tregun dhe operatorët po fillojnë të mësohen me këtë lloj ekuilibri.

Ishte dhe e pritshme, pasi pas përfundimit të sezonit tipik të verës, kemi pasur një rritje të euros dhe dobësim të lekut.

Sigurisht, janë një sërë faktorësh dhe nuk është vetëm një që mund ta ndikojë në mënyrë kaq domethënëse tregun.

Sigurisht do mbajtur në vëmendje që kurba rënëse rreth një muaj së fundmi, ka qene relatisht e ngadaltë. Kjo e ndikuar dhe nga faktorët, siç mund të themi volumi relativisht i lartë i turistëve, vizitorëve dhe prurjet nga pikëpamja e atyre që vijnë vizitojnë Shqipërinë, rikthehen familjarë, shqiptarë që jetojnë jashtë.

Duhet mbajtur parasysh në vemendje dhe ndërhyrja e Bankës Qendrore në raport me normën bazë të interesit, i cili në thelb është një element që e forcon lekun dhe e bën më të pëlqyeshëm për t’u investuar”, u shpreh Vaka /O.S

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV