Nis sot Panairi i 26 i Librit/ Marrin pjesë mbi 100 shtëpi botuese

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nxënësit dhe studentët ishin vizitorët e parë të Panairit të 26 të Librit, që ashtu si çdo Nëntor tjetër ka hapur dyert në ambientet e Pallatit të Kongreseve.

“Panairi i 26 i Librit ka nisur me një entuziazëm, kjo edhe për shkak të një sondazhi të fundit që tregonte se 82% e shqiptarëve janë lexues. Shtëpitë botuese këto ditë do t’i kenë ditë sprove, pikërisht për këtë shifër, e cila u prit me shumë mosbesim.”

Pak ka ndryshuar nga fytyra e Panairit të viteve të kaluara, ndërsa 26 vitet e realizimit nuk i kanë lënë vend për risi këtij edicioni, që synim kryesor ka kapjen e lexueseve.

Rita Petro: Panairi asnjëherë nuk e tregon tamam se sa lexues shqiptarë kemi ne.

Loreta Berhami: Pritshmëritë janë që sivjet të jetë më mirë se vitin e kaluar. Ka më shumë prurje, më shumë interes.

Megjithëse, sfidat janë të shumta për librin.

Rita Petro: Libri është luksi i mendjes dhe duhet të paraqitet në mënyrën më luksoze të mundshme. Ne na mungon kjo gjë.

Loreta Berhami: Bibiliotekat të ishin më aktive. Të kishte mbështetje për letërsinë e përkthyer.

Por për lexuesin besnik, dhe atë të ri ky është një event i rëndësishëm madje dhe për ata që ndalen edhe veç për kuriozitet.

“Kam ardhur për titujt e ri që kanë dalë këtë viti.”

“Sot kemi ardhur me shkollën, por zakonisht vijmë vetëm.”

Janë mbi 100 shtëpi botuese që i janë bashkuar këtij edicioni edhe nga Kosova dhe trevat e tjera shqipfolëse. Ndërsa këtë vit në programin 5-ditor të panairit vihet re një hapësirë më e madhe kushtuar letërsisë italiane, ku të pranishëm do të jenë autorë e përkthyes të mirënjohur.

Lexo edhe :  Hapet sërish dosja për shkaqet e vdekjes së Pablo Nerudës/ U helmua apo vdiq nga kanceri?

Panairi do të mbahet deri më 19 Nëntor, ndërsa uljet e çmimeve variojnë nga 10 deri në 30%. /O.S

 

Të fundit

Buxheti shtesë 2024, qeveria kursen nga skema e pensioneve 75 mln euro

Qeveria miratoi gjatë javës ndryshimet e para në buxhet duke shtuar planin e të ardhurave të përgjithshme me 10,6...

A e dini se në cilën moshë njerëzit janë më të pakënaqur?

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga David Blanchflower, profesor i ekonomisë...

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë është kërkimi i disa shenjave...

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, raporton BBC. Ish-presidenti fitoi ndaj...

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë më të ‘zhurmshme’ në Shqipëri....

Lajme të tjera

Web TV