Rikthehet kaosi në Lampeduza, brenda 24 orësh mbërrijnë më shumë se 1200 emigrantë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Është rikthyer sërish kaosi në Lampeduza, ku brenda më pak se 24 orësh me shumë se 1200 emigrantë kanë mbërritur në vendin fqinj.

Gati 400 persona mbërritën vetëm gjatë natës. 6 varka me nga 35 deri në 136 persona në bord, u shpëtuan nga anijet e Guardia di Finanza dhe strukturës suedeze Frontex. 19 zbarkime u regjistruan një ditë më parë në ishull me më shumë se 900 vetë.

Mes tyre ka bengalezë, egjiptjanë, pakistanezë e sirianë. Forcat vendase të rendit kanë nisur identifikimin e tyre, ndërsa më pas do të vijojë shoqërimi i personave që do të duhet të transferohen.

Në bazë të bazë të marrëveshjes së autoriteteve lokale me Ministrinë e Brendshme, 230 emigrantë do të largohen nga ishulli me tragetin e planifikuar për në Porto Empedocle.

Prurjet e vazhdueshme me emigrant i kanë vendosur prej kohësh përballë një sprove të vështirë zyrtarët italianë, me qendrat e pritjes në këtë ishull të mbushura përtej kapacitetit të tyre.

Mënyra sesa Europa është duke u marrë me numrin e madh të migrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut, është spostuar ngadalë prej javësh në krye të axhendës politike europiane.

Situatën e Italisë e vështirësoi edhe më shumë deklarata e Francës shtatorin e këtij viti, kur ministri i Brendshëm Gerald Darmanin, u shpreh se vend ii tij nuk do të mirëpresë asnjë emigrant që shkon atje nga Lampeduza.  /O.S

Të fundit

Dita Ndërkombëtare e Minatorëve/Protestë për miratimin e statusit të veçantë

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Minatorëve, minatorët po mbajnë sot protestë para Ministrisë së Infrastrukturës. Ata kanë kërkuar miratimin e...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi

Ndahet nga jeta gazetarja e Radio Televizionit Shqiptar Afërdita Selimi. Lajmi u bë i ditur përmes një postimi nga Lidhja e Gazetareve Ekonomike te Shqiperise Me...

Përfundojnë në spital nga helmimi 11 punonjëset e një fabrike në Fier, çfarë ndodhi?

Një punëtor i fabrikës që do të ruaj anonimatin pasi ka frik se e heqin nga puna, ka thënë për Top Channel se janë...

Letra publike e të “mençurve”, kundër “budallenjve” në televizione!

Një letër publike, një peticion, i nënshkruar nga disa figura të njohura të shkencës(kryesisht historisë dhe gjuhësisë), shkaktoi reagime. U cilësua si një lloj...

Miratimit i Ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa “shpërthen” ndaj Kumbaros: Dështake..

Pas miratimit të ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa ka folur për mediat duke thënë se do të bëjnë gjithçka për ta ndaluar,...

Lajme të tjera

Web TV