Elton John thirrje ministrave të Anglisë: Merrni masa për rastet e reja të HIV-it

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këngëtari me famë botërore Elton John, u bën thirrje ministrave të marrin masa për eliminimin e rasteve të reja të HIV-it.

BBC ka mësuar se John do t’u drejtohet deputetëve në një takim mbrëmjen e së mërkurës, në Parlamentin e Anglisë. Kjo vjen pasi më shumë se 580 raste të padiagnostikuara më parë janë identifikuar nga një skemë e re testimi pioniere.

Sipas skemës, kushdo që ka një analizë gjaku në njësitë e përzgjedhura të spitalit A&E në Londër, është testuar gjithashtu për HIV, Hepatitin B dhe Hepatitin C.

Projekti pilot i “testimit” ka identifikuar më shumë se 3,500 raste të tre infeksioneve të transmetuara nga gjaku që nga prilli 2022, duke përfshirë më shumë se 580 raste me HIV.

Provat janë zhvilluar në 3 spitale në Londër, Greater Manchester, Sussex dhe Blackpool, ku prevalenca nga NHS klasifikohet shumë e lartë.
Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS) thotë se 42% e diagnozave të HIV-it në Mbretërinë e Bashkuar bëhen vonë, kur sistemi imunitar është dëmtuar ndjeshëm.

Nga ana tjetër, një zëdhënës i Departamentit të Shëndetësisë tha se qeveria është e përkushtuar për t’i dhënë fund transmetimeve të reja të HIV brenda Anglisë deri në vitin 2030-të./O.S

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV