Studimi i ‘PISA 2022’ për rezultatet e dobëta të nxënësve, gishti drejtohet nga mësuesit!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rënien drastike e nivelit të nxënësve në Raportin “Pisa 2022”, ekspertët ia atribuojnë ndër të tjera mungesës së trajnimit të mësuesve dhe nivelit të tyre. Në emisionin “Përballje” në Report Tv, ekspertja Valbona Nathanaili e drejton gishtin edhe nga drejtorët e shkollave, që sipas saj funksionojnë thjesht si administratorë.

“Niveli i mësuesve i dobët, duhet trajnim. Problem drejtorët s’mbajnë përgjegjësi, thjesht si administratorë.’- tha Valbona Nathanaili.

Gerti Janaqi, drejtor i Agjencisë së Cilësisë së Arsimit Parauniversitar foli për nevojën e rishikimit të kurrikulave, por ekspertja Nathanaili shprehet se programi mësimor është i mirë, por nuk zbatohet.

“Trajnimi, kurrikulat, i kanë në program po mësuesit nuk e zbatojnë”- tha Nathanaili.

Një tjetër shqetësim që ngre ekspertja lidhet me ndryshimin e sistemit arsimor, nga 8-vjeçar në 9 vjeçar, ndërsa Janaqi thotë se një projekt pilot që mbulon mangësitë e nxënësve do të përhapet në të gjithë vendin.

“Sistemi 8-vjecar kaloi në 9-vjeçar, marrin njohuri nga mësues që s’i kanë aftësitë si mësuesit e gjimnazit”.- u shpreh Nathanaili.

“Projekt pilot 86 shkolla, ku  mësuesit do të bëjnë orë shtesë për të plotësuar mangësitë e nxënësve dhe do të paguhen për këto orë shtesë. Projekti do të shtrihet në të gjithë vendin.”- u shpreh Janaqi.

Shqipëria është pjesë e studimit PISA prej vitit 2009, ndërsa në studimin e fundit kanë marrë pjesë 1 mijë nxënës. Vetëm 0,8 për qind e tyre u vlerësuan me pikët maksimale, ndërsa pjesa tjetër kanë shfaqur mangësi të theksuara në matematikë, lexim e shkenca./e.t

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV