test

Vrasja në burgun e Peqinit, eksperti i sigurisë ngre dyshimet e forta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekzekutimi me armë zjarri e të dënuarit Arben Lleshi, brenda qelisë në burgun e sigurisë së lartë të Peqinit nga i dënuari përjetë Sokol Mjacaj ka ngritur alarmin e sistemit të sigurisë në institucionet peniticiare në vend.

Eksperti i sigurisë Fajton Softa u shpreh se ka disa gjëra që nuk kanë funksionuar.

“Ose neglizhenca, ose mungesa e profesionalizimit, ose korrupsioni. Nuk di kujt tjetër t’i vëmë një epitet. Sepse na del që kemi të bëjmë me një gjeni që ka futur armën në burg.

Pastaj pse personi në fjalë që kreu krimin, pse ka kërkuar të dorëzohet tek prokurori dhe jo të njerëzit e burgut.

Sepse na del që edhe vrasësi paska frikë nga përfaqësuesit e institucioneve të burgjeve. Nëse nuk bëjmë një analizë të plotë dhe nuk dalim tek përgjegjësitë, pastaj vijmë tek ato që ne i themi pasoja.

Dhe pasoja do të thotë që nuk do të ketë siguri kështu nëse do të vazhdojmë me këto mënyra dhe me këto metoda.

Është e paimagjinueshme që ne të themi që mungojnë elementët e kontrollit në burgje, sidomos me kamerat. Me to kontrollohen sot lokalet, jo më burgjet. Dhe ne nuk jemi dot në gjendje të zbulojmë brenda një burgu jo përgjegjësinë, por shkeljet dhe padrejtësitë që mund të bëjë një punonjës i burgut”, u shpreh ndër të tjera Softa./e.t

Të fundit

“Kushëriri” i Nostradamusit bën parashikime të frikshme për Euro 2024

Një ‘psikik’ i lartë, i cili pretendon se është i lidhur me Nostradamusin, ka parashikuar fatin e Anglisë në...

Rreziku nga rrjetet sociale, psikiatrit ngrejnë alarmin: Ja çfarë duhet të…

Mund të jetë me prindërit apo me shokët, por prioritet për të kanë rrjetet sociale.  Ameri na tregon se telefonin nuk e  heq nga...

IShowSpeed mbërrin në Tiranë, pritet nga të rinjtë shqiptar, takohet me Ramën (VIDEO)

Youtuberi i njohur IShowSpeed ndodhet në Shqipëri. Prezenca e tij ka bërë që shumë të rinj të dalin në qendër të Tiranës, duke ndjekur...

Macron kërkon nga shkollat franceze të luftojnë antisemitizmin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron kërkoi të mërkurën nga shkollat të mbajnë “një orë diskutim” këtë javë për racizmin dhe antisemitizmin, pas njoftimeve për...

Basha zbulon skenarin e ‘fshehtë’ të Bardhit/ Pret të marrë PD-në pasi të ikë Berisha

Deputeti Lulzim Basha i ftuar në një intervistë televizive, tha se nëse logoja e vula e PD-së mbeten peng të lojërave të Ramës me...

Lajme të tjera

Web TV