Inteligjenca Artificiale mund të parashikojë edhe vdekjen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inteligjenca artificiale e zhvilluar për të modeluar gjuhën e shkruar tani mund të përdoret për të parashikuar ngjarjet në jetën e njerëzve.

Hulumtimet nga Universiteti i Kopenhagës në Danimarkë dhe Universiteti Verilindor në Boston tregojnë se nëse përdorni sasi të mëdha të dhënash për jetën e njerëzve dhe trajnoni të ashtuquajturat “modele transformatorësh” si ChatGPT që përdoren për të përpunuar gjuhën, ata mund t’i organizojnë sistematikisht të dhënat dhe parashikojnë se çfarë do të ndodhë në jetën e një personi dhe madje vlerësojnë kohën e vdekjes.

Në një artikull të ri shkencor të botuar në revistën prestigjioze Nature Computational Science të titulluar “Përdorimi i sekuencave të ngjarjeve të jetës për të parashikuar jetët njerëzore”, ekipi analizoi të dhënat shëndetësore dhe lidhjen me tregun e punës për gjashtë milionë danezë në një model të quajtur “life2vec”. Ata e arritën këtë duke u mbështetur në një bazë të dhënash gjithëpërfshirëse të regjistrit që ka qenë i disponueshëm në Danimarkë për disa vite.

Pasi modeli u trajnua në një fazë fillestare, duke mësuar modelet në të dhëna, u tregua se ishte më i mirë se rrjetet e tjera nervore të avancuara dhe parashikonte rezultate të tilla si koha e vdekjes me saktësi të lartë.

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV