Shtatzëni një në një milion/ 32-vjeçarja me mitër të dyfishtë sjell në jetë dy vajza

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 32-vjeçare amerikane me një mitër të dyfishtë ka lindur dy herë në dy ditë, pas një shtatzënie “një në një milion”.

Kelsey Hatcher solli në jetë një vajzë të martën dhe një të dytë të mërkurën, në Spitalin e Universitetit të Alabama në Birmingham (UAB).

Hatcher tha se familja tani ishte kthyer në shtëpi për të “shijuar pushimet”, ndërsa kishte pritur më parë një datë të caktuar për Krishtlindje, sipas BBC.

Një obstetër e UAB-së konfirmoi se treshja po shkonte mirë dhe i tha BBC-së se ishte një lloj rasti që shumica e njerëzve në profesionin e saj “kalojnë të gjithë karrierën e tyre dhe nuk e shohin kurrë”.

Hatcher e mësoi në moshën 17-vjeçare se ajo kishte një mitër të dyfishtë (uterus didelphys) – të cilën UAB e përshkroi si një anomali të rrallë kongjenitale që prek 0.3% të grave.

Dhe gjasat për të mbetur shtatzënë në të dyja mitrat, një shtatzëni dikavitare ishin edhe më të vogla, në “një në një milion”, sipas UAB.

Rastet e raportuara në mbarë botën janë jashtëzakonisht të rralla. Në vitin 2019, një mjek në Bangladesh i tha BBC-së se një grua kishte lindur binjakë pothuajse një muaj pasi lindi një fëmijë para kohe në mitrën tjetër.

Hatcher kishte tre shtatzëni të mëparshme, të shëndetshme. Këtë herë, ajo besonte se ishte shtatzënë vetëm në një mitër – derisa ultratingujt gjatë kontrolleve rutinë zbuluan se kishte edhe një fëmijë tjetër në mitrën e dytë.

“Thjesht nuk mund ta besonim”, kujton ajo.

Prof Richard Davis, i cili ndoqi lindjen, vuri në dukje se çdo foshnjë kishte shijuar “hapësirë ​​shtesë për t’u rritur dhe zhvilluar”.

Lexo edhe :  Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Kjo ishte për shkak se çdo foshnjë kishte një mitër për vete, tha ai, ndryshe nga një shtatzëni tipike binjake.

Lindja e Hatcher u nxit në javën e 39-të dhe kërkoi dyfishin e monitorimit dhe hartimit në spital – si dhe dyfishin e personelit.

Kjo doli të ishte pjesa “më atipike” e rastit të Hatcher, tha Dr Shëeta Patel nga ekipi i obstetrikës dhe gjinekologjisë së spitalit.

Sipas saj foshnjat lindën me metoda të ndryshme.

E para, Roxi, lindi në mënyrë vaginale rreth orës 19:45 me orën lokale më 19 dhjetor. E dyta e quajtur Rebel, erdhi me prerje cezariane më shumë se 10 orë më vonë.

Prof. Davis tha se vajzat mund të quhen “binjake vëllazërore”, një term që përdoret kur çdo fëmijë zhvillohet nga një vezë e veçantë, secila e fekonduar nga një spermë e veçantë.

“Në fund të ditës, ishin dy foshnja në një bark në të njëjtën kohë”, tha ai. “Ata thjesht kishin ‘apartamente’ të ndryshme.”/O.S

Të fundit

Në momentin e papërshtatshëm, deputeti i Rithemelimit bën kërkesën e pazakontë

Deputeti i Rithemelimit, Tomorr Alizoti ka marrë fjalën në Kuvend ku nuk i kurseu as emocionet dhe përjetimet personale...

“Çdo ndërtesë do ketë kod unik”/ Balla: Do jemi vendi i parë në Ballkan…

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, në fjalën e tij në parlament, deklaroi se Ministria e Brendshme po punon për të pasur regjistër adresash në...

Çfarë po ndodh? FNSH dhe ‘Shqiponjat’ kontrolle ‘blic’ në Fushë-Krujë

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Shqiponjat kanë nisur disa kontrolle 'blic' në Nikël të Fushë Krujës. Mësohet se kontrollet po bëhen në disa prej...

I dyshuar si porositësi i dhunës barbare ndaj avokatit/ Ky është Dritan Nano

Personi që po shihni në foto, është Dritan Nano. Sipas grupit hetimor, Nano është organizatori dhe porositësi i dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi,...

Makinat përplasen ‘kokë më kokë’, nisen me urgjencë për në spital 4 maturantë

Dy automjete që po udhëtonin maturantët janë përplasur kokë më kokë. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në Vlorë. Nga të dhënat paraprake mësohet se...

Lajme të tjera

Web TV