test

Policët, kredi pa interes/ Ja çfar pritet të përfitojnë 300 efektivë të tjerë gjatë 2024

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas shpërndarjes së 100 kredive me interes 0, në vitin 2024 do të shpërndahen 300 të tjera. Këto kredi për shtëpi do të përfitohen nga efektivë të nivelit bazë dhe familjet e reja. Sipas një studimi të bërë rezulton se 900 punonjës policie kanë nevojë për banesë, nevoja këto që pritet të plotësohen brenda vitit 2025.

“Mbështetet gjithmonë ai që ka më shumë nevojë . Ne e kemi filluar nga poshtë mbështetjen, qoftë për rritjen e pagave ashtu edhe për mbështetjen me kredi të butë.  kjo është një mbështetje për familjet e reja ata që nuk e kanë një banesë apo jetojnë në shtëpi të mbipopulluara.“-shprehet zv.ministri i Brendshëm Julian Hodaj.

Për përfituesit e 300 kredive të reja për 2024 pritet që të ketë një ndryshim edhe përsa i përket kufirit të moshës.

“Ne duam ta rritim nga 40 vjeç që ishte në 45 sepse na rezulton se dhe kjo kategori ka një potencial sh të madh për të shërbyer në policinë e shtetit dhe ka nevojë për mbështetje”

Kjo mbështetje u është dhënë edhe mjekëve dhe ushtarakëve të cilët kanë përfituar kredi të buta me normë interesi zero./O.S

Të fundit

Qeveria miraton 300 kuota për kredi të reja, kush përfiton

Këshilli i Ministrave në mbledhjen e kësaj të mërkure ka vendosur miratimin e kuotave të përgjithshme të kredive të...

Shpallen të Lum dy martirë nga Papa Françesku

Shpallen të Lum dy martirë nga Papa Françesku. Me autorizimin e Papës, Prefekt i Dikasterit për Çështjet e Shenjtërve Marcello Semeraro shpalli te Lum...

Hotelet, 74 % më shumë vizitorë!/ Janë rritur ndjeshëm netëqëndrimet e turistëve

Të dhënat e hoteleve të publikuara nga INSTAT tregojnë se numri i vizitorëve gjithsej është rritur me 62,0%, në krahasim me Prill 2023. Netqëndrimet në...

Zbulohet emri? Erjola i nxjerr ‘sekretin’ Merit: Natën dëgjoj zhurma në shtëpinë tënde…

Dy ish-banoret e “Big Brother VIP3”, Erjola Doçi dhe Meri Shehu, kanë zbuluar se janë komshie. Gjatë puntatës së radhës të “Top Arena”, në...

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për mediat greke,...

Lajme të tjera

Web TV