Energjia e pastër! Ku qëndron Shqipëria në nismën globale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ngrohja globale dhe pasojat me të cilat po përballet mbarë bota ka detyruar të gjitha shtetet madje edhe ato naftë prodhues të bien dakord për trefishimin e energjisë nga burime të ripërtëritshme deri në vitin 2030, në perspektivë, reduktimin e prodhimit te energjisë nga karburantet fosile.

Kjo u arrit për herë të parë në samitin për klimën që u zhvillua në Dubai këtë vit, masa të cilat synojnë të zvogëlojnë emetimin e gazit serrë përpara vitit 2030.

“Për herë të parë në histori të gjithë shtetet bien dakort”- tha Romeo Hanxhari, profesor për “Politikat e Mjedisit“ Univeristeti i Tiranës.

Shqipëria nuk është aspak imune nga efektet e ngrohjes globale. Por sa gati jemi ne për të përqafuar këtë qasje të re?

Shqipëria ka shumë mundësi. Burime të ripërtëritshme të energjisë janë energjia diellore, energjia nga era. Në të ardhmen të shikohet mundësi që të përdorë filma në dritaret për të përthithur energjinë diellore duke përfituar nga orët e gjata të diellit që kemi”- tha Hanxhari.

Shqipëria është një prej vendeve të rralla që nuk ka emetime të dioksidit të karbonit nga prodhimi i energjisë pasi prodhohet nga burime hidrike./O.S

Të fundit

“Cikli i Berishës dhe Bashës, i mbyllur!”/ Shehi: Aksioni i opozitës i gabuar

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi foli për situatën politike në vend, duke u ndalur edhe tek aksioni i opozitës. Shehi...

VIDEO/ Rama vijon ironinë me Bardhin: Ore kush je…?!

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale një video me pjesë nga debati i zhvilluar një ditë më parë në Kuvend ku është...

Çfarë pritet të ndodhë nga OSHEE me mbi 1 mijë abonentë

OSHEE bëri të ditur të hënën se 1628 abonentë kanë përfituar nga skemat për shlyerjen e detyrimeve të papaguara. Skemat e aktmarrëveshjeve për shlyerjen e...

“Meta me parti inekzistente…”, Fevziu e thotë troç: Ja kush i fiton zgjedhjet në 2025

Blendi Fevziu, i ftuar në një emision televiziv, tha se gjasat janë që zgjedhjet e vitit 2025 t'i fitojë Edi Rama, pasi PS është...

Çfarë ndodh kur mizat prekin ushqimin,çfarë problemesh shëndetësore rrezikojmë

Deri më tani kemi menduar se mizat që prekin ushqimin nuk janë të dëmshme por vetëm bezdisëse. Por studimet, të cilave i referohet AgroËeb.org konfirmojnë...

Lajme të tjera

Web TV