test

Erozioni detar ‘përpin’ bregdetin e Kunes në Lezhë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pishat në bregdetin e Kunës në Shëngjin janë rrëzuar pas stuhive detare të diteve të fundit. Erozioni detar në këtë zonë turistike ka marrë përmasa të frikshme.

Nga viti 1917 deri në 2010 deti ka përpire 362 hektarë tokë në një vije bregdetare prej 11 km.

Nëpërmjet gërryerjes së bregut ka ngushtuar plazhet. Ka asgjësuar dnunat dhe masat ranore. Nga 1910-2010 kur janë bërë matjet për zonat e mbrojtura ka rezultuar se ka humbur 362 ha tokë”, tha Jak Gjini, ekspert mjedisi.

Ndërtimi i dallgëkthyesve dhe krijimi i dunave artificiale shihet si zgjidhje për të frenuar këtë fenomen mjaft shqetësues.

“Dallgëthyeset, po kështu mbjellja e pyjeve dhe krijimi i dunave artificiale janë masa emergjente në zonën e mbrojtur të Kune-Vainit”, tha me tej Gjini.

Alarmi për erozionin detar në Kune-Vain është dhënë prej vitesh por nuk është ndërmarrë asnjë masë frenuese nga Ministria e Mjedisit. Bashkia e Lezhës bën me dije se ndërhyrjet jane te kushtuesve ndaj shqetesimin e ka adresuar në instucionet qendrore./E.T

 

Të fundit

Shqipëria e nis me humbje aventurën EURO2024, goli i Bajrami hyn në histori të turneut

Shqipëria e nisi me humbje rrugëtimin e saj në Euro 2024, pasi u mposht me rezultatin 2-1 nga kampionia...

De La Fuente: Jam shumë i lumtur, por të qëndrojmë me këmbë në tokë

Shumë i lumtur u shfaq tekniku i kombëtares spanjolle Luis de la Fuente, pas fitores bindëse 3-0 që skuadra e tij arriti me Kroacinë. “Jam...

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

“Liderët e G7 nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e dinin se propozimi...

Italia përmbys ndeshjen, realizon Barella ndaj kuqezinjve

Shqipëria 1-2 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Gol kuqezinjtë, Shqipëria ndëshkon Italinë në sekondat e para

Shqipëria 1-0 Italia Pritjes i erdhi fundi, Shqipëria rikthehet të luajë në Europian pas 8 vitesh mungesë. Kuqezinjtë do të sfidojnë Italinë në Dortmund, në...

Lajme të tjera

Web TV