test

“Lonely Planet” sugjeron Shkodrën për 2024: Mos e humbisni këtë destinacion

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Shkodra, qendra tradicionale e rajonit kulturor gegë, është një nga qytetet më të vjetra në Evropë dhe padyshim qendra urbane më tërheqëse në Shqipëri.” Kështu e nis shkrimin prestigjiozja “Lonely Planet” dedikuar kryeqendrës së veriut të vendit që duhet vizituar me patjetër gjatë 2024.

Prej fillimit sugjeron si pikë turistike për t’u vizituar Kalanë e lashtë të Rozafës e cila ka pamje mahnitëse mbi liqenin e Shkodrës, ndërsa ndërtesat e lyera me pastel në Qytetin e Vjetër ngjajnë shumë me arkitekturën italiane nënvizon “Lonely Planet”.

Media ndërkombëtare shkruan se ia vlen të kaloni një ose dy netë për të shijuar këtë qytet të këndshëm dhe mikpritës, pasi mund te shikoni edhe muzetë interesante përpara se të shkoni në male apo dhe bregdet. Duke veçuar Muzeun “Marubi” i cili ka në koleksionet e tij vepra mbresëlënëse të ‘dinastisë’ Marubi sipas “Lonely Planet”.

Shkrimin dedikuar Shkodrës, e ka shpërndarë edhe kryebashkiaku Benet Beci.

 

 

 

14:07 23/01/2024“Shkodra, qendra tradicionale e rajonit kulturor gegë, është një nga qytetet më të vjetra në Evropë dhe padyshim qendra urbane më tërheqëse në Shqipëri.” Kështu e nis shkrimin prestigjiozja “Lonely Planet” dedikuar kryeqendrës së veriut të vendit që duhet vizituar me patjetër gjatë 2024.

Prej fillimit sugjeron si pikë turistike për t’u vizituar Kalanë e lashtë të Rozafës e cila ka pamje mahnitëse mbi liqenin e Shkodrës, ndërsa ndërtesat e lyera me pastel në Qytetin e Vjetër ngjajnë shumë me arkitekturën italiane nënvizon “Lonely Planet”.

Media ndërkombëtare shkruan se ia vlen të kaloni një ose dy netë për të shijuar këtë qytet të këndshëm dhe mikpritës, pasi mund te shikoni edhe muzetë interesante përpara se të shkoni në male apo dhe bregdet. Duke veçuar Muzeun “Marubi” i cili ka në koleksionet e tij vepra mbresëlënëse të ‘dinastisë’ Marubi sipas “Lonely Planet”.

Lexo edhe :  Ariu i 'tërbuar' tmerron pasagjerët, ngjitet sipër makinës (Video)

Shkrimin dedikuar Shkodrës, e ka shpërndarë edhe kryebashkiaku Benet Beci.

 

 

 

/O.S

 

 

Të fundit

Hotelet, 74 % më shumë vizitorë!/ Janë rritur ndjeshëm netëqëndrimet e turistëve

Të dhënat e hoteleve të publikuara nga INSTAT tregojnë se numri i vizitorëve gjithsej është rritur me 62,0%, në...

Zbulohet emri? Erjola i nxjerr ‘sekretin’ Merit: Natën dëgjoj zhurma në shtëpinë tënde…

Dy ish-banoret e “Big Brother VIP3”, Erjola Doçi dhe Meri Shehu, kanë zbuluar se janë komshie. Gjatë puntatës së radhës të “Top Arena”, në...

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për mediat greke,...

Nesër protesta para Bashkisë së Tiranës/ Rrugët që do të bllokohen

Për protestën para Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet paraditen e së premtes, Policia e Shtetit njofton se do të ketë bllokim të përkohshëm...

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme...

Lajme të tjera

Web TV