“Me kë jam Unë?”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Nga Ylli Dylgjeri
Me kë jam Unë?
Më pyesin shpesh:
me kë je Ti Yll? Më pyesin çdo ditë dashamirës e dashakeqës.
Më pyeti dje dhe një ish Ministër
i zbardhur nga thinjat:
Me kë të jesh o Yll?
Dhe unë, dua sot ti përgjigjem çdo kujt që në rehatinë e Tij, në kuletën e Tij, në Partinë e Tij, e ka këtë kërshëri, e ka këtë kuriozitet, që shpesh na “zë mat” në përgjigje:
Unë sot jam me zjarrin!
Ose,
Unë jam ti fryj prushit që të rindizet zjarri!
Unë nuk jam me mykun!
Unë jam që ngjarjet të zhvillohen në rrjedhë e jo në ujra të ndenjura, në këneta, në moçale në kuvende me anonimë.
Unë jam që ngjarjet të mos zhvillohen më në banaqet e TV, në kafenetë apo në rrugica.
Unë jam që ngjarjet të shpërthejnë, të vërshojnë në rrugë e bulevarde.
Unë denoncoj çdo ditë nën ironinë time.
Por Ju kërkoni emër? Kërkoni kush është Ai që jam Unë?
Dhe prap po Ju përgjigjem:
Unë jam me Njërin nga Ju që do të marrë përsipër ta drejtojë këtë pakënaqësi, këtë urrejtje, këtë revoltë popullore drejt një fitore.
Por, Ai sot është anonim. Është anonim se jeni dhe Ju anonim.
Nuk jeni zgjuar Ju që të dalë Ai që jam Unë, që je Ti, që jemi Ne. Ndaj Unë dhe të tjerë dashamirës si Unë po ju nxisim Ju, që ta pjellim Atë…që vazhdon të tundet në epruveten e vegjëlisë.

Të fundit

Pas humbjes së të shoqes, reagon për herë të parë aktori Agron Llakaj (Video)

Artisti i mirënjohur dhe autori i programit të humorit Al Pazar Agron Llakaj humbi pak ditë më parë shoqen...

Rritet kërkesa për kredi/ Bizneset marrin hua për investimet, kryeson turizmi

Turizmi është kthyer një ndër sektorët që ka marrë më tepër hua në banka .Bizneset kanë shtuar investimet në prag të nisjes së sezonit...

Në momentin e papërshtatshëm, deputeti i Rithemelimit bën kërkesën e pazakontë

Deputeti i Rithemelimit, Tomorr Alizoti ka marrë fjalën në Kuvend ku nuk i kurseu as emocionet dhe përjetimet personale teksa foli për çështjen e...

“Çdo ndërtesë do ketë kod unik”/ Balla: Do jemi vendi i parë në Ballkan…

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, në fjalën e tij në parlament, deklaroi se Ministria e Brendshme po punon për të pasur regjistër adresash në...

Çfarë po ndodh? FNSH dhe ‘Shqiponjat’ kontrolle ‘blic’ në Fushë-Krujë

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Shqiponjat kanë nisur disa kontrolle 'blic' në Nikël të Fushë Krujës. Mësohet se kontrollet po bëhen në disa prej...

Lajme të tjera

Web TV