Sistemi imunitar: Ja pse ndihemi të trishtuar kur jemi me grip

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
A ju ka prishur humorin edhe gripi apo Covid? Mos u shqetësoni: është një strategji e sistemit imunitar që synon të na mbrojë.

Nëse keni përshtypjen se virusi që keni kapur ju ka marrë jo vetëm energjinë, por edhe humorin tuaj të mirë, mos u shqetësoni: ndjenja e pagjumësisë, mungesa e oreksit, e papërqendruar, e vetmuar, madje edhe në ankth apo depresion është krejt normale gjatë një infeksioni. Por nga çfarë varet? Një e dhënë: edhe një herë, sistemi imunitar ka një dorë.

PUSHTIMI NË VAZHDIM! Siç shpjegon një artikull i botuar në The Conversation , kjo valë e humorit të keq nuk është aq e lidhur me vetë patogjenin, por me reagimin e sistemit imunitar ndaj pushtimit të viruseve ose baktereve. Në veçanti, kjo është për shkak të punës së citokinave pro-inflamatore , proteina sinjalizuese që funksionojnë si një mjet komunikimi midis qelizave imune dhe midis tyre dhe organeve të ndryshme të trupit të njeriut.

Kur ky lloj lajmëtari arrin në tru, ai është në gjendje të modifikojë aktivitetin e shumë prej strukturave të tij dhe gjithashtu të na shtyjë të sillemi ndryshe : ankohemi për lodhjen dhe dhimbjen, nuk jemi në gjendje të përqendrohemi, të mësojmë dhe të kujtojmë, ne refuzojmë ndërveprimet. sociale dhe bëhemi ultrasensitive ndaj stimujve negativë. Nëse infeksioni vazhdon, dhe te individët më të prekshëm, ky shqetësim mund të çojë në episode ankthi ose depresioni .

UNË DUA VETËM SHTRATIN TIM… Citokinat e vullnetarëve u lëshuan në të gjithë trupin e tyre si gjatë infeksioneve të vërteta, edhe në mungesë të një patogjeni të vërtetë, dhe arritën në trurin e tyre ku shkaktuan një sërë sëmundjesh tipike të ngjashme me gripin. Vullnetarët u ankuan për një ndjenjë lodhjeje, dëshirë për t’u kthyer në shtëpi, mungesë interesi për një sërë aktivitetesh të propozuara si dhe një sërë dhimbjesh. Edhe pse asnjëri prej tyre nuk ishte në ankth para eksperimentit, disa prej tyre thanë se ishin në ankth ose në depresion.

Lexo edhe :  Hemofilia, sëmundja që prek meshkujt, ja sa pacientë trajtohen në Shqipëri

I VRARË PËR MIRË. Meqenëse nuk kishte asnjë infeksion të vërtetë, prodhimi i citokinave zgjati vetëm 5-8 orë dhe ndjenja e keqardhjes dhe humorit të keq u zhdukën gjithashtu gjatë kësaj kohe. Por pse ndihemi të thyer në çdo mënyrë gjatë një infeksioni? Ka një shpjegim dhe, duam apo s’duam, është për të mirën tonë.

TANI PUSHONI. Luftimi i një patogjeni kërkon shumë energji, dhe e vetmja mënyrë që trupi ta bëjë këtë – dhe të tolerojë çrregullimet anësore, duke përfshirë rritjen e temperaturës – është të përqendrojë të gjitha burimet që ka në këtë luftë, duke reduktuar në mënyrë drastike aktivitetin në organe. aty ku nuk është e nevojshme. Ndjenja e sëmundjes që ndiejmë gjatë një gripi është mënyra e sistemit imunitar për t’u siguruar që ne të mos kënaqemi me hobi të panevojshëm gjatë një periudhe kohe kur trupi ka nevojë për pushim të plotë.

JETA NË PENSION. Ndjenja e humbjes do të sigurojë që ne të mos bëjmë përpjekje të tepruara fizike ose njohëse, dhe ndjesitë e ankthit , depresionit dhe dëshira për të qenë vetëm do të na pengojnë të kërkojmë mundësi sociale . Kjo pauzë momentale, të cilën të gjithë gjitarët e kanë të përbashkët kur nuk janë mirë, do të jetë e dobishme për trupin në planin afatgjatë dhe do të lejojë shërim më të shpejtë.Përshtatur nga Fokus.it/O.S

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV