Shpërthimi i gripit, mjeku i njohur ngre alarmin: Do të jetë agresiv, piku arrin në…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur mendohej se vala e të infektuarve me grip e infeksione të tjera të rrugëve të frymëmarrjes në Shqipëri po binte, ajo arrinë një tjetër kulm.

Pas pikut të qarkullimit të viruseve  mesin e janarit sipas Insitutit të Shëndetit Publik  javën e dytë të shkurtit u shënuan vlerat më të larta deri tani.

Mbi  17 700 persona kërkuan ndihmën e mjekëve në qendrat shëndetësore në vend. Rreth  3500  të sëmurë më tepër se dimrin e shkuar.Për numrin e rasteve kryeson Tirana  ndërsa më të prekur janë fëmijët.

Fruthi ndërkohë  është përhapur në katër qytete dhe numri i të infektuarve ka shkuar në 26. Kryesisht janë  fëmijë 1 deri në 14 vjeç dhe dy të rritur.  Kryeqyteti  me nivelin më të ulët të vaksinimit ka dhe numrin më të lartë të rasteve.

Pjesa më e madhe e të prekurve nga fruthi  kanë marrë trajtim në spital. Aktualisht mjekët thonë se  janë në gjendje të mirë shëndetësore.  Specialistët e Institutit të Shëndetit Publik   I bëjnë apel mjekëve të familjes   për të  raportuar  çdo rast të dyshuar me fruth./E.T

Të fundit

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Gazetari i...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV