Përhapet gripi i syrit/ Mjekët: Duhet patur kujdes, dëmton shikimin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Viruset në qarkullim si dhe stina e Dimrit ka bërë që gripi i syrit të përhapet masivisht tek fëmijët.

Mjekët okulistë thonë se gjatë një jave paraqiten rreth 21 raste me konjuktivit viral i cili kërkon një kohë të gjatë për t’u shëruar dhe mund të shkaktojë edhe probleme me shikimin.

“Është shumë vështirë për t’u shëruar për një periudhë të shkurtër kohore dhe nëse konjuktivitet virale nëse nuk kapen në kohë mund të kalojnë edhe në keratite virale që duanmë shumë kohë për t’u shëruar dhe janë edhe me pasoja për xhamin e syrit dhe në këto momente pacientët japin vështirësi në shikim”, thotë okulistja Sizana Zhuka.

Bluzat e bardha thonë se gripi i syrit është më i përhapur tek grupmosha e çerdheve dhe e kopshteve dhe prindërit duhet të tregojnë kujdes pasi është ngjitës.

“Duke qenë se këto janë ngjitëse, tek fëmijët që jetojën në komunitet me fëmijët e tjerë siç janë kopshtet dhe çerdhet, nga një fëmijë mund ta marrin edhe fëmijët e tjerë. Nga fëmijët e marin edhe të rriturit, sepse është shumë ngjitëse”.

Gripi i syrit tek fëmijët shoqërohet me lotim të shtuar, skuqje të të bardhës së syrit dhe një enjtje të kapakëve të syrit, në raste të rralla edhe një gjendër pranë veshit.

Mjekët rekomandojnë kontaktin me specialistët për t’u kapur në kohë dhe për të shmangur komplikacionet me shikimin./O.S

 

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV