Balla me drejtuesin e Antimafias italiane, zbardhen detaje nga takimi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla takim me drejtuesin e Antimafias italiane dhe prokurorë të tjerë të Italisë.
Në fokus të këtij takimi ishte bashkëpunimi mes dy palëve ku është dakordësuar detajimi i një memorandumi mes Policisë Shqiptare dhe Antimafias për goditjen grupeve kriminale që janë angazhuar në trafikun ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Antimafia dhe Ministria e Brendshme kanë rënë dakord për identifikimin e rrjeteve kriminale të drogës ku janë të përfshirë shqiptarë kryesisht nga Amerika Latine drejt Europës. Me parimin e ndjekjes së parave ku investohen edhe në vende të tjera jo vetëm në Shqipëri. Eksperienca e Antimafias do të bëhet edhe në Shqipëri për negocimin për ekstrdaimin e personave që fshihen në Emiratet e Bashkuara Arabe. Dhe për të filluar sa më shpejt këto ekstradime edhe nga Amerika Latine dhe vende të tjera që nuk kemi marrëveshje.

Do të krijohet një hartë për grupet kriminale për t’i goditur. Është diskutuar edhe për antiterrorin dhe luftën kundër krimeve kibernetike. Bashkëpunimi do të sjellë eksperiencën italiane dhe të antiterrorit italian në Shqipëri me ekspertizën që kanë dhe do i ofrohet edhe Shqipërisë. Antimafia italiane do të bashkëpunojë drejtpërdrejtë me Shqipërinë. Do të detajohet në ditët në vijim./e.t

Të fundit

Meta-Kryemadhi bashkë kundër SPAK, ndarje për politikë

Pas akuzave të forta të kreut të PL-së Ilir Meta, drejtuar kreut të SPAK-ut, ka mbajtur qëndrim edhe bashkëshortja...

“Mona ka pak probleme me kthjelltësinë”/ Meta se kursen Kryemadhin pas deklaratave

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka komentuar deklarat e bashkëshortes së tij dhe njëherazi deputetes së PL-së, Monika Kryemadhi. Meta tha gjatë fjalës...

Çfarë po ndodh me monedhat e huaja? Ja me sa blihen dhe shiten dollari dhe euro sot

Sot, më 19 prill 2024, dollari amerikan blihet me 94.7 lekë dhe shitet me 95.6 lekë. Euro blihet me 100.8 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në...

Natyra “thyen” luksin, pamjet që u bënë virale nga Dubai i përmbytur (FOTO)

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë nisur pastrimin e rrugëve të përmbytura si pasojë e stuhisë së shiut që përfshiu vendin. Gadishulli Arabik u përball me...

“Luftë SHBA”!/ Ngjela zbërthen skenarin e Metës dhe Kryemadhit pas sulmeve ndaj SPAK

Avokati dhe analisti Spartak Ngjela në një studio televizive dje ka folur lidhur me deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ndaj...

Lajme të tjera

Web TV