Suedia në NATO/ Viktor Orban: Ndoshta në pranverë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Parlamenti hungarez mund të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO kur të mblidhet për sesionin e ri pranveror gjatë këtij muaji.

Lajmi është bërë i ditur na kryeministri Viktor Orban.

“Është një lajm i mirë që mosmarrëveshja jonë me Suedinë do të zgjidhet së shpejti. Ne po shkojmë në drejtimin që në fillim të seancës pranverore të parlamentit të mund të ratifikojmë pranimin e Suedisë në NATO”, tha ai.

Parlamenti hungarez mblidhet përsëri më 26 shkurt. Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n gati dy vjet më parë në një ndryshim historik në politikë të nxitur nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia.

Orban tha se ai dhe kryeministri suedez Ulf Kristersson kishin ndërmarrë hapa “për të rindërtuar besimin” midis dy vendeve të tyre, megjithëse nuk specifikoi se cilat ishin këto hapa.

Hungaria është i vetmi vend i NATO-s që nuk e ka ratifikuar ende kërkesën e Suedisë, një proces që kërkon mbështetjen e të gjithë anëtarëve të NATO-s.

Vonesa ka acaruar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe ka ngritur shqetësime midis aleatëve të saj./O.S

Të fundit

Pse Berisha nuk u fut në grupin e PD? Kuvendi i përgjigjet Gazment Bardhit

Kërkesa për rikthimin e Sali Berishës në grupin parlamentar të Partisë Demokratike trazoi jo pak ujërat në politikën në...

Zbulohet lëvizja e radhës e socialistëve

Pasditen e së martës, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Blendi Klosi, do të mbledhë drejtuesit politikë të qarqeve në kuadër të procesit të...

“Gati për të mirëpritur gjithë botën”, Rama për turizmin: Po ngjitemi gjithnjë e më lart

Kryeministri Edi Rama ka vlerësuar se Shqipëria po përmirësohet sa i përket turizmit. Ndërsa krahason rezultatet me vitin 2019, Rama thekson se tashmë vendi po...

Rekorde dhe spektakël, 21-vjeçari Cole Palmer mahnit Chelsean

Cole Palmer po përjeton një sezon ëndrrash në Londër. Djaloshi që erdhi pa bujë nga Manchester City gjatë verës së kaluar, po bënë “zhurmë” me...

Taksa e pronës, sa do rritet detyrimi për bizneset e qytetarët?

Taksa e banesës, që do të nisë të aplikohet prej 2026, do të rrisë detyrimin për qytetarët dhe për bizneset. Llogaritja e saj do të...

Lajme të tjera

Web TV