“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk kemi nerv për të reaguar.

Ai tha se protesta e Rithemelimit ishte për treguar se kryetar i opozitës vazhdon të jetë Berisha, ndërsa theksoi se ai tubim tregoi se ka frymë opozitare por mungon alternativa qeverisëse.

“Sa i takon protestën mendoj se ajo është tjetër gjë dhe demostrimi politik tjetër gjë. Ne si shoqëri nuk kemi nerv për të reaguar, nuk e di nëse është gjenetike, apo jemi të deformuar rrugës dhe të paktën gjatë kësaj dekade të fundit dy kanë qenë protesta ajo e studentëve dhe armët kimike dhe në të dyja rastet qeveria u tërhoq, anuloi vendimin dhe në rastin e studentëve bëri një pakt. Ndërsa në tubimet politike qeveritë nuk i marrin në konsideratë, ato janë flakë kashte.

Ne nuk reagojnë, jemi popull i vogël pa sindikata dhe ndërmarrje të mëdha. Ky është mjedisi në të cilin jetojmë ne dhe janë vetë partitë që shërbejnë si organizatorë të protestave. Madje dhe kur ka festa ai që është në pushtet i mbledh nëpër salla dhe u bënë festë. Jemi një shoqëri e paorganizuar për të qenë realisht një shoqëri.

Tubimi i PD ishte demonstrim politik për të celebruar qoftë dhe atë bashkim të pjesshëm të PD, për të demonstruar faktin se Berisha dhe në arrest shtëpie vazhdon të jetë udhëheqësi kryesor dhe kryetrari i kësaj partie, pra ishte një përpjekje për të ritreguar publikisht se kush është PD.

Mendoj se kjo protestë dëshmoi se ekziston qytetari opozitar por mungon alternativa politike. Partia sjell vetëm grupin e vetë të quajtur militant. Opozita duhet të ketë një alternativë qeverisëse.”, tha Kikia/   S.M

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV