A mund të bëhemi të pasur në Shqipëri?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Synim për të gjithë është fakti që të punosh pak e të fitosh sa më shumë të ardhura.  Në emisionin Ekonomia 3D, u dhanë përgjigje mbi pyetjen “A mund të bëhemi të pasur në Shqipëri”?

Erion Muça, ekspert pune: “Në Shqipëri mund të bëhesh i pasur po me një kusht, së pari nëse ke një talent të zhvilluar dhe tregu e kërkon atë talent, dhe ti automatikisht bëhesh brand dhe markë mes talentit tënd. Dhe e dyta të mund të marrësh një sipërmarrje biznesi, duke kërkuar dhe zbuluar ku gjendet hapësira në treg dhe ti ta kapësh atë hapësirë, me qëllim të futësh ekspertizën dhe konsulencën tënde”.

Kumrie Zika, eksperte pune: “Këtu nuk i falet një të riu të mos bëhet i pasur sepse i ka të gjithë faktorët lehtësues që ai të dijë thjeshtë të kursejë, dhe të dijë ku ta hedhë paranë e tij, në cilën nga idetë, projekt idetë gjë e cila ka filluar në Shqipëri. Dhe unë kam dëgjuar që ka projekte mbështetëse për idetë.”

Eksperti Muça liston disa nga format se si mund të bëhesh i pasur në Shqipëri. Çfarë na mungon?

“Nuk na mungon asgjë, thjesht nuk na lë egoja e t’u pasuruarit më shumë sesa duhet. Por mos harrojmë që egoja dhe pasurimi i disa individëve, do të ndikohet domosdo të cilët nuk rriten dhe zhvillohen”./O.S

Të fundit

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Gazetari i...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Spektakël i garantuar në derbin e Londrës, formacionet zyrtare të sfidës Arsenal-Chelsea

Arsenal-Chelsea premtojnë spektakël në ndeshjen e prapambetur nga java e 29-të e Premier League. Derbi i Londrës nis në orën 21:00 në “Emirates Stadium”. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV