68 fëmijë të zhdukur në Shqipëri! Avokati ngre alarmin: Trafikohen për organe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trafikimi i emigrantëve në venin tonë është kthyer në një problem të madh, pasi shumë klandestinë e shohin Shqipërinë si tranzit për vendet e BE-së.

Megjithatë, një fenomen shumë shqetësues po vihet re, siç është zhdukja e fëmijëve të pashoqëruar. Gazetarja e “Fiks Fare”, Antela Lika dhe avokati Kujtim Cakrani ishin të ftuar sot në “Breaking” ku folën për këtë problem. Teksa gazetarja deklaroi se plot 68 fëmijë rezultojnë të zhdukur në vendin tonë, avokati ngriti dyshime se ata mund të jenë trafikuar, madje dhe për organe.

36 fëmijë të pashoqëruar janë zhdukur në Shqipëri. Ata shkonin në një qendër që nuk ishte shtetërore edhe pse ka një qendër ku këta duhet të qëndrojnë. Qendra financohej nga organe të huaja por këta fëmijë aty zhdukeshin brenda shtetit tonë. Nuk dihet ku kanë përfunduar këta fëmijë akoma. Kur ne i pyesnim se ku janë, ata thoshin nuk do i ndjekim ku shkojnë sepse kaq e kemi kapacitetin. Kur dilnin dy orë, fëmijët largoheshin. 9 muaj më vonë, organizata të tjera dolën me deklarata të tjera, ku u zbulua se në fakt ishin 68 fëmijë të pashoqëruar, të cilët ishin zhdukur dhe fati i tyre nuk dihet. Fëmija mund të bjerë pre e trafikimit dhe e shumë veprave të tjera.”– tha gazetarja.

“Sa i përket trafikimit të emigrantëve, tashëm dihet që Shqipëria është bërë një vend kjo është kthyer në biznes fitimprurës për të gjithë grupet kriminale. Jugu i vendit është kthyer në oaz, pasi vinë nga Greqia apo Turqia. Shqipëria ka dhe një problem tjetër, trafikimi i fëmijëve. Janë kthyer në një burim trafikimi për tu birësuar apo për organe etj. Ky është shqetësimi më i madh.”– tha avokati./O.S

Të fundit

Më pak se 30% duan që Berisha të jetë kandidat për kryeministër

Nga EDUARD ZALOSHNJA Me përkufizim, sondazhet online të portaleve nuk përfaqësojnë opinionin publik të një vendi – ato përfaqësojnë përafërsisht...

Ja si përcillen tifozët kuq e zi në Aeroportin e Tiranës (Foto)

Tifozët e skuadrës tonë kombëtare që fluturuan sot drejt Gjermanisë për të mbështetur Shqipërinë në Euro2024, u përcollen me një atmosferë festive nga Aeroporti...

GJKKO liron nga qelia biznesmenin e njohur (Emri)

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit ka ndryshuar masën e sigurisë të biznesmenit Ervis Lame nga "arrest në burg" në "arrest shtëpie". Ervis Lame u...

Ambasada e SHBA godet Berishën pasi mori vulën: Pozicioni për non gratat nuk ka ndryshuar

Ambasada amerikane ka reaguar pak ditë pasi Apeli vendosi t’i kthejë vulën e PD-së, ish kryeministrit Sali Berisha. Selia diplomatike e SHBA konfirmon qëndrimin e...

“E kam traumë”/ Pas fejesës në Për’puthen, Gerti thyen heshtjen: Ja pse u ndava me Saiden

Ky edicion i programit të dashurisë Për’puthen pati plot ngjarje që bën bujë në shtypin rozë. Një prej tyre ishte dhe fejesa e Gertit...

Lajme të tjera

Web TV