8 konservat më të mira për humbjen e peshës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për ata që kërkojnë të qëndrojnë të ushqyer mirë ndërsa ndjekin një regjim të shëndetshëm, por jo të gjitha. Mënyra se i zgjidhni këto konserva ka rëndësi për peshën tuaj. Në këtë artikull do të gjeni 8 ushqimet më të mira të konservuara që mund t’ju ndihmojnë të humbisni peshë, të bazuara në rekomandimet e ekspertëve.

1. Peshk Ton në Ujë

Peshku ton është një burim i pasur i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në ndërtimin e muskujve dhe përmirësimin e funksionit të zemrës. Zgjedhja e tonit të konservuar në ujë, dhe jo në vaj, zvogëlon marrjen e yndyrës dhe kalorive.

2. Fasule të Zeza
Fasulet e zeza janë plot me fibra dhe proteina, duke ju mbajtur të ngopur më gjatë dhe duke ndihmuar në kontrollin e urisë. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i hekurit dhe magnezit, të cilat janë të rëndësishme për funksionin e duhur të trupit.

 

3. Qiqra
Qiqrat janë të pasura me proteina dhe fibra, duke ndihmuar në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e shëndetit të tretjes. Ato janë gjithashtu të mbushura me vitamina dhe minerale të rëndësishme.

4. Salmon
Salmoni i konservuar është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe acideve yndyrore omega-3, të cilat mbështesin shëndetin e zemrës dhe të trurit. Ai gjithashtu përmban vitaminë D dhe kalcium, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e kockave.

5. Fasule të Bardha
Fasulet e bardha janë të mbushura me fibra dhe proteina, duke ndihmuar në mbajtjen e ndjenjës së ngopjes dhe në kontrollin e peshës. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminave dhe mineraleve të ndryshme.

Lexo edhe :  Pse gratë e suksesshme nuk e kanë vëmendjen e burrave

6. Domate të Konservuara
Domatet e konservuara janë të pasura me likopen, një antioksidant që ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës dhe disa llojeve të kancerit. Ato gjithashtu shtojnë shije dhe vlera ushqyese në shumë receta të shëndetshme.

7. Sardele
Sardelet janë një burim i pasur i proteinave dhe omega-3, dhe gjithashtu përmbajnë kalcium dhe vitaminë D. Ato janë të shkëlqyera për shëndetin e zemrës dhe ndihmojnë në ndërtimin e muskujve.

8. Thjerëza
Thjerëzat janë të mbushura me proteina dhe fibra, duke ndihmuar në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e tretjes. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i hekurit dhe folateve, të cilat janë të rëndësishme për funksionin e qelizave të kuqe të gjakut.

Zgjedhja e ushqimeve të konservuara të shëndetshme mund të jetë një mënyrë e lehtë dhe e lirë për të fuqizuar qëllimet tuaja për humbje peshe. Sigurohuni që të lexoni etiketat dhe të zgjidhni opsionet me përmbajtje të ulët natriumi dhe pa sheqer të shtuar. Kombinimi i këtyre ushqimeve në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të arrini një mënyrë jetese më të shëndetshme dhe të balancuar./AgroWeb

Të fundit

Sektorët ku punonjësit paguhen më shumë në vend

Qytetarët shqiptarë kanë pagesa më të mira në shtet. Statistikat e Instatkonfirmojnë se një trend i tillë ka vijuar...

Matura Shtetërore/ Publikohen notat e provimit të Gjuhës së Huaj, ja linku

Të gjithë maturantët që kanë dhënë këtë provim mund të kontrollojnë rezultatet e tyre online në linkun e mëposhtëm të publikuar nga Qendra e...

Grupi i zjarrit

Nga Artur Ajazi Dogjën goma, hodhën molotovë, tym e flakë qendra e Tiranës, smog dhe ndotje alarmante, dhe sërish kërkonin nga Policia e Shtetit “mos...

“Na pret një verë e nxehtë”/ IGJEUM zbulon çfarë pritet të ndodhë me motin

Një verë e nxehtë por e thatë parashikohet të jetë në vendin tonë. Anira Gjoni, specialistja e IGJEUM thotë se nuk parashikohet të kemi...

Basha mbledh të vetët/ Pritet të vendosë qëndrimin, me Berishën apo jashtë PD-së

Lulzim Basha ka mbledhur sërish strukturat e tij. Pritet të shikohet nëse ditën e sotme pas diskutimeve që janë duke u zhvilluar prej orës...

Lajme të tjera

Web TV