test

Financa e Kosovës s`e miraton buxhetin për 2020-n e shtyn për në mars

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si duket Ministria e Financave të Kosovës nuk është fare në merak për çështjen e miratimit të buxhetit për vitin që po vjen. Bëhet me dije se deri në muajin mars autoritetet zyrtare, ata që mund të konsiderohen të tillë edhe në këtë kohë kur ende nuk është formuar qeveria e re, nuk e shohin si problem punën e buxhetit. Kështu Kosova do ta nis vitin 2020, pa buxhet të miratuar. Besohet se e gjithë kjo ndodh për shkak të dorëheqjes së qeverisë dhe moskrijimit të institucioneve të reja. Madje, buxheti për vitin 2020 ende po vazhdon të qëndrojë në sirtarët e qeverisë, por, pavarësisht kësaj situate, Ministria e Financave, nuk e sheh si problem nëse buxheti nuk miratohet deri në muajin Mars! E nëse edhe në prill nuk arrin të kalojë, atëherë ndryshon situata. Të dhënat tregojnë se në fakt buxheti për vitin 2020 është finalizuar dhe sipas ekspertëve të ekonomisë vendase buxheti i mosmiratuar do të sillte shumë probleme me pagesat e punonjësve të shtetit kryesisht. Sipas tyre do të ishte mirë që forcat politike të merren vesh mes tyre që puna e buxhetit të mos ketë ndalesa administrative meqë tashmë është bërë publik edhe shifra prej rreth 2.4 miliardë Euro-sh të hedhura për këtë vit.

Propozimi dy muaj më parë

Sipas të dhënave që vijnë nga mediat e Kosovës saktësohet se të hyrat nga tatimet dhe taksat përbëjnë shtyllën kryesore prej së cilës varet qëndrueshmëria financiare e shtetit, që njëherësh është burimi kryesor i mbushjes edhe të buxhetit të Kosovës. Në tetorin që lamë pas u tha se institucionet përgjegjëse për mbledhjen e taksave, tatimeve dhe detyrimeve të ndryshme financiare janë Administrata Tatimore dhe Dogana e Kosovës, ku u saktësia se këto dy institucione, sipas zyrtarëve të tyre, edhe gjatë këtij viti që lamë pas kanë treguar performancë të mirë në mbledhjen e të hyrave për arkën e shtetit. Ata thonë se i kanë përmbushur projeksionet e Qeverisë së Kosovës për këtë vit. Nga 2.3 miliardë euro sa është buxheti i këtij viti, nga zyrtarët e Qeverisë konsiderohet të jetë i realizueshëm, i qëndrueshëm dhe që ruan stabilitetin fiskal. Parashikimet e Qeverisë që u largua ishin që Dogana e Kosovës deri në fund të vitit do të arrijë të grumbullojë 1.2 miliardë euro. Drejtori i këtij institucioni, Bahri Berisha, në një ragim të tij për Radion Evropa e Lirë tha se deri në tetor janë mbledhur 900 milionë euro. Ndërkaq, deri në fund të vitit u parashikua edhe shifra e mësipërme.  Për vitin 2020, Dogana e Kosovës, sipas Kornizës Afatmesme të Shpenzimeve 2020-2022, parashihet të grumbullojë rreth 1.3 miliard euro.

Të fundit

Euro 2024/ Austria fiton duke bindur, 3 gola për 3 pikë

Polonia dhe Austria u përballën në Berlin, në ndeshjen e vlefshme për raundin e dytë, të Grupit D., sfidë...

Dhjetëra të vdekur nga vapa në Meksikë: 4 herë më vdekjeprurëse!

Vala e të nxehtit po përhap probleme të mëdha kudo nëpër botë. Sakaq, në Meksikë temperaturat e larta kanë marrë dhjetëra jetë njerëzish e ndërsa...

Çmimi letrat Kadare 2024, shkrimtari i ri Dionis Prifti shpallet fitues me shumicë votash

Dionis Prifti shpallet fitues i edicionit të dhjetë të Çmimit letrar KADARE 2024, me romanin “Dy javë nën balonë” Në përputhje me Statutin e Çmimit...

Iu gjetën 19 doza kokainë dhe 2 mijë € cash, arrestohet në Milano reperi shqiptar 

Një reper shqiptar i njohur me emrin Daxter, është arrestuar nga policia italiane në Milano, pasi shpërndante kokainë. Sipas mediave italiane, pasditen e 20 qershorit,...

Veliaj me socialistët: I shohim njerëzit në sy për punët e bëra dhe premtimet e mbajtura

“Fakti që rritemi çdo vit në Laprakë, i dedikohet punës së palodhur”. Kjo ishte deklarata e Drejtuesit Politik të PS për Qarkun e Tiranës,...

Lajme të tjera

Web TV