Java e 17-të e Superiores, skuadrat që rrezikojnë më shumë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot do të zhvillohen të gjitha ndeshjet e javës së 17-të të Kategorisë Superiore, e cila është java e parafundit për këtë vit e kampionatit më të madh të futbollit në Shqipëri.

Në orën 13:00 do të luhen tre ndeshjet e para të kësaj kategori Bylis-Luftëtari, Laç-Tirana dhe Flamurtari-Teuta, ndërsa në orën 16:00 do të mbahet në kryeqytet takimi Partizani-Vllaznia dhe në Kukës takimi Skënderbeu-Kukësi.

Takimi Kukësi-Skëndërbeu shihet si një ndeshje favorizuese për Verilindorët, të cilët mbajnë vendin e parë, por nga ana tjerët sfidë shumë e vështirë për korçarët e vendit të tetë.

Flamurtarit nga ana tjetër i duhet me çdo kusht që të fitojë ndaj durrësakëve që të mund të largohet nga vendi  i fundit i kategorisë, pas kaq shumë kohësh humbjesh ku më e fundit është ajo me Tiranën, ku u mundën me rezultatin 2-0.

Bylisi i vendit të dytë do të tentojë të forcojë akoma më shumë pozitat e tij dhe do e ndihmonte shumë humbja e Kukësit për të marrë kreun. Ndërsa Luftëtarit i duhet fitorja në ndeshjen me këtë skuadër për t’i shpëtuar zonës së rrezikut.

Takimi i fundit i orës 13:00 është ai midis Laçi dhe Tiranës, ku laçianët do mundohen për një rikuperim pas humbjes me Bylisin, ndërsa kryeqytetasit nga ana e tyre do të tentojnë të mbajnë ritmin e fitores pas rezultatit 2-1 në derbin me Partizanin dhe atë ndaj Flamurtarit të javës së kaluar ku arritën të merrni rezultatin 2-0.

Takimi i orës 16:00, ai midis Partizanit dhe Vllaznisë nga ana tjetër është një ndeshje me shumë interes, “Demat” do mundohen të rimarrin veten pas dy humbjeve të njëpasnjëshme e të luftojnë për të mbajtur titullin kampion, që u arrit të merrej pas shumë vitesh, më saktë që prej viti 1993.

Lexo edhe :  Southgate publikon listën e Anglisë për EURO 2024, mbeten jashtë Rashford dhe Henderson

Ndërsa, Vllaznia e Shkodrës është në përpjekje për të mos u bërë pjesë e zonës së rrezikut dhe fitorja e kësaj ndeshjeje do ishte shumë e rëndësishme për ta./Përgatiti: Fjala.al/

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV