Tirana 1950: Pionierë, Partia ju uron Vitin e Ri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mund ta cilësosh edhe si “surprizë” që na vjen nga një kohë e largët. Ja si duket Tirana e vitit 1950, pikërisht në periudhën e ndërrimit të viteve.

Propagandë nëpërmjet festës.

Në faqen e tij në Facebook, Valter Gjoni, studiues por dhe shefi i zyrës së protokollit dhe ceremonialit në Bashkinë e Tiranës, ka postuar një foto të vjetër bardhezi dhe shkruan këtë diçiturë:

“Foto historike. Zbukurimi i qendrës së Tiranës për Vitin e Ri 1950. Lexoni urimet e afishuara”

Në mur janë shkruar këto urime. Nga e majta: “Pionierë dhe fëmijë të Tiranës. Partia dhe populli ju urojnë Vitin e Ri, të gëzuar, të mbarë dhe plot me suksese”.

Në mes është një pikturë e thjeshtë ku disa fëmijë janë mbledhur dhe kërcejnë rreth bredhit të Vitit të Ri.

Dhe në të djathtë të murales është shkruar: “Nxënës dhe nxënëse le të jetë viti 1950 viti i fitoreve të reja në mësime, në shkollë dhe në jetë”.

Sipas Valter Gjonit kjo nuk është një murale, por këndi i emulacionit që kishte Tirana në vendin që ne e njohim sot si sheshi “Skënderbej”.

 

Përgatiti: L.Veizi

Të fundit

Punën në shtet e duan më shumë gratë, 61% e aplikimeve

Gratë mbeten më të interesuara për të punuar në administratë. Të dhënat zyrtare të Departamentit të Administratës Publike tregojnë se...

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare

Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare që synon të ofrojë mbështetje për Kievin ndërsa mbrohet nga agresioni rus. Marrëveshja...

Habit studimi: Një natë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj me dy vite

Një studim i ri ka bërë të ditur se një ditë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj me dy vjet. Për studimin, në...

OKB: Mbushen 1000 ditë prej kur talebanët ndaluan arsimin e mesëm për vajzat

Kanë kaluar një mijë ditë që kur vajzat në Afganistan u ndaluan të ndiqnin arsimin e mesëm, sipas agjencisë së fëmijëve të Organizatës së...

Çifti postoi fotografi me njëri-tjetrin, Egla: Lëre rehat Bardhin!

Çifti Sara-Bardhi, asnjëherë nuk kanë kursyer për publikun fotografi nga përditshmëria e tyre. Sakaq, mbrëmjen e djeshme dyshja ka postuar disa fotografi, në një prej...

Lajme të tjera

Web TV