Ja kur pritet të marrë fund epidemia e koronavirusit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Epidemia aktuale e koronavirusit të ri mund të arrijë kulmin në fund të muajit shkurt dhe do të stopohet në muajin prill,” deklaroi epidemiologu kinez me famë ndërkombëtare, Zhong Nanshan.

Deklarata e tij u bë gjatë një interviste për ‘Reuters’ dhe ‘Global Times’, ku Zhong tha se ai e bazoi analizën e tij në të dhënat e ditëve të fundit dhe masat e marra nga qeveria kineze.

OBSH ka paralajmëruar se ekzistojnë “dritare mundësish reale për të ndaluar epideminë”. Epidemia e koronavirusit vdekjeprurës, i quajtur zyrtarisht Covid-19 , mund të infektojë rreth dy të tretat e popullsisë së botës, nëse lihet i pakontrolluar.

Alarmi vjen nga epidemiologët kryesorë globalë. Numri i vdekjeve tejkaloi 1.000, duke e bërë koronavirusin më vdekjeprurës sesa sindromi i rëndë i frymëmarrjes akute (SARS). Koronavirusi i ri ka vrarë deri më tani mbi 1.113 persona dhe ka infektuar 45 000 të tjerë në mbarë botën. /Fjala.al

Të fundit

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Breshëri i pabesueshëm në Torino vesh me akull qytetin në fund të majit

Torino në veri të Italisë u godit dje nga një stuhi e papritur breshëri që solli gjithashtu rreth 80 mm shi dhe veshi rrugët...

Lajme të tjera

Web TV