Turqia njeh patentat shqiptare

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Patentat e Shqipërisë do të njihen edhe në Turqi. Marrëveshja është nënshkruar sot nga ministrat e Jashtëm të Shqipërisë dhe Turqisë, Gent Cakaj dhe Mevlüt Çavuşoğlu.

Në konferencën e përbashkët për shtyp në Tiranë, Cakaj theksoi se kjo marrëveshje do të shmangë të gjitha burokracitë dhe se shoferët shqiptarë mund të lëvizin në territorin turk duke përdorur patentat shqiptare. Të njëjtin lehtësim do të kenë edhe shoferët turq në Shqipëri.

Pak ditë më parë ishte Greqia që njohu patentat shqiptare.

Në konferencë, Cakaj dhe Çavuşoğlu bënë me dije se janë nëshkruar edhe marrëveshje të tjera. Shqipëria dhe Turqia kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi midis dy akademive diplomatike, si dhe një deklaratë të përbashkët për bashkërendimin e qëndrimeve në organizatat ndërkombëtare në luftën kundër krimit dhe terrorizmit.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV