Pensionet private/ Arrin në 28 mijë numri i kontribuuesve, ja përfitimet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Numri i shqiptarëve që po paguajnë për një pension privat ka arritur në më shumë se 28 mijë. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, vitin e kaluar numri i kontribuesve është shtuar me rreth tre mijë individë ose 12% më shumë krahasuar me vitin 2018.

Tregu regjistroi një rritje të lartë edhe në volum, me një total aktivesh që arriti në 2.9 miliardë lekë ose 23.5 milionë euro. Rritja e skemave private të pensioneve do të kishte një impakt shumë të rëndësishëm social dhe ekonomik në afatin e gjatë, duke ulur presionin mbi skemën shtetërore të sigurimeve shoqërore.

Megjithatë, incentivat për rritjen e këtyre fondeve ende nuk janë shumë joshëse. Sipas ligjit, këto kontribute përjashtohen nga tatimi mbi të ardhurat personale deri në masën e 15% të të ardhurave vjetore bruto, por jo më shumë se 200 mijë lekë në vit. Ligji i ri, i hedhur për konsultim publik nga Ministria e Financave, parashikon që kontributi i përjashtuar nga tatimet të rritet në 240 mijë lekë në vit.

AMF-ja kishte propozuar që pensionet private, në momentin e përfitimit, të tatoheshin vetëm për kthimin nga investimi, por jo për shumën e derdhur nga kontribuesi. Ky propozim nuk është pranuar nga qeveria dhe nuk është reflektuar në projektligj. Kjo nënkupton se pensionet private do të tatohen të plota, në masën e parashikuar nga ligji për tatimin mbi të ardhurat personale.

Të fundit

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e...

Panik në një plazh/ Droni në det tmerron pushuesit, menduan se fluturoi nga Irani

Zhvillimet e fundit në Lindjen e Mesme shtojnë shqetësimet e të gjithëve. Të prekur nga ngjarjet, disa plazhistë në një plazh të Heraklionit kur...

Largoni stresin! 4 përfitimet e meditimit në lëvizje dhe si ta bëni

A ju duket sfidues meditimi? A është e vështirë për ju qëndrimi ulur gjatë meditimit? Atëherë do të ishit mëse të lumtur të dinit...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 15 prill 2024, dollari amerikan, blihet me 94.6 lekë dhe shitet me 95.5 lekë. Euro, blihet me 101 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga...

Jemi në epokën e artë të eksplorimit të mbytjeve detare

Thatësira, ngjarjet ekstreme të motit, ndryshimet klimatike dhe përdorimi i teknologjive gjithnjë e më të avancuara po sjellin në sipërfaqe rrënojat e fundosura shekuj...

Lajme të tjera

Web TV