Gazeta ‘DANAS’ publikon skemën: Si i bleu votat Vuçiç?!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Media serbe ‘Danas’ ka zbërthyer skemën se sipas saj Partia e Presidentit serb, Aeksandar Vuçiç, ka blerë votat për zgjedhjet e 17 dhjetorit.

Danas shkruan se Agjencia për Parandalimin e Korrupsionit ka dhënë me qira hapësirën për call center të partisë së Vuçiç në Qendrën Sportive “Çair” në Nish, ku sipas kallëzimit penal të opozitës, janë blerë votat në zgjedhjet e 17 dhjetorit.

Gjorgje Stankoviç, deputet dhe kandidat në listën “Serbia kundër dhunës”, paraprakisht ka paraqitur kallëzim penal në polici për shkak të dyshimit se dhënia dhe marrja e ryshfetit është kryer në qendrën e SNS në Qendrën e votimit “Çair”.

Sipas informacioneve të tyre, “aty ka pasur njerëz që kanë organizuar blerjen e votave. Votuesit dyshohet se janë paguar nga 9,000 dinarë ose rreth 76 euro.

Drejtoria e Policisë së Nishit paraprakisht ka njoftuar përfaqësuesit e listës zgjedhore “Serbia kundër dhunës” se deri në fund të javës së kaluar do t’i informojnë se çfarë kanë bërë dhe çfarë mund të bëjnë në përgjigje të gjetjeve të tyre.

Nga ana tjetër, 7 të dyshuarit për veprime të dhunshme në protestën e 24 dhjetorit kanë dalë para gjykatës dhe janë njohur me masën e sigurisë./E.T

Të fundit

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Lajme të tjera

Web TV