Koronavirusi/ Gjermania pezullon pranimin e refugjatëve sirianë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Agjensia e refugjatëve e KB (UNHCR) dhe Organizata Ndërkombëtare për Migracionin do të pezullojnë përkohësisht dërgimin e refugjatëve për tu zhvendosur në shtëpi të reja të përhershme për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi, tha agjensia të martën.

Në përputhje me vendimin e BE-së për të mbyllur kufijtë e jashtëm, Gjermania ka vendosur të pezullojë marrëveshjen me Turqinë për pritjen e refugjatëve sirianë, njoftoi sot ministria e Brendshme e këtij vendi.

Zëdhënësi i ministrisë njoftoi se qeveria gjermane është e gatshme të vazhdojë zbatimin e marrëveshjes për pranimin e refugjatëve nga Siria sa më shpejt që “të plotësohen kushtet e nevojshme”, raporton France Liberasion.

Pezullimi do të thotë që më shumë njerëz do të lihen në kampe dhe vendbanime të tjera të përkohshme – vende që shpesh kanë rreziqe të konsiderueshme të sigurisë dhe shëndetit të tyre – deri në një njoftim të dytë./Fjala.al


Të fundit

Ja shenjat më fatlume të horoskopit për muajin shkurt

Dashi Shkurti ka të bëjë me kënaqësinë. Kjo tregon se pavarësisht nga ndjenjat tuaja për ditën e Shën Valentinit, dashuria...

Gjiknuri i ftuar në Kongresin amerikan/ Takim me kongresmenin Robert Adelholt

Sekretari i Përgjithshëm i PS Damian Gjiknuri ndodhet në  Washington i ftuar për të marrë pjesë në Kongresin Amerikan për të folur në forumin...

“Jemi në shok” flet babai i pilotit të avionit që u rrëzia në Greqi: Ditën e fundit më..

Babai i nënkolonelit Michael Turoutsikas, njërit nga pilotët e avionit luftarak “Phantom F-4” që u rrëzua dje në detin Jon, është i shkatërruar. Babai i bashkëpilotit heroik...

Iliri ‘thumbon’ sërish Luizin: Flet shume dhe ri vetëm me vajzat se…

Ilir Shaqiri ka sqaruar këtë të shtunë në “S’e Luan Topi” deklaratën e bërë ne rrjete sociale në lidhje me Luizin, e cila u...

I ftohti mbërthen Shqipërinë/ Ja dita kur ‘zbardhet’ Tirana (TABELA)

Diell, por temperatura shumë të ulëta. Ky është moti që po karakterizon vendin tonë këto ditë. Gjithë kjo javë, do të ndikohet nga kushte...

Lajme të tjera

Web TV