Lajmi i shumëpritur/ Presidentja e KE: Vaksinën e Covid-19 mund ta kemi para vjeshtës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ursula von der Leyen, Presidentja e Komisionit Europian ka deklaruar se vaksina kundër Covid-19 do të jetë gati këtë vjeshtë.

Në një video-mesazh, Leyen dha një afat shum më të afërt se sa kanë parashikuar autoritetet e shëndetit publik, të cilët janë shprehur se mund të duhet një vit ose 18 muaj që vaksina të jetë e disponueshme për publikun e gjerë.

“Sipas bisedimeve me “curevac”, një kompani gjermane që po punon për zbulimin e vaksinës së COVID-19, të cilës BE-ja i ka ofruar kompanisë 80 milion euro mbështetje financiare. Shpresoj se me këtë mbështetje, ne mund të kemi një vaksinë në treg, ndoshta para vjeshtës,”– është shprehur ajo, shkruan Novinite.com.


Të fundit


Horoskopi ditor, 6 nëntor 2021

Dashi Ditët e fundit keni pasur shumë debate me partnerin/partneren tuaj, por sot është më mirë që të ruani qetësinë dhe të dëgjoni këshillat e...

BE thirrje Kosovës për konsensus rreth reformave dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

Zyrtarë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje përfaqësuesve politik të Kosovës që të krijojnë një konsensus, i cili që do të mundësonte çuarjen përpara...

Sherri me thika në Elbasan, arrestohet autori i vrasjes dhe plagosjes

Një sherr mes disa të rinjve ka përfunduar në vrasje këtë mbrëmje në Elbasan. Për pasojë, Florenc Kovaçi, 28 vjeç, ka mbetur i vdekur, ndërsa...

Revoltohet Fifi: Mjaft më, kam dalë në publik si psikopate

Marrëdhënia mes Fifit dhe Granitit është krisur ditët e fundit. Dyshja ka vendosur që të shkëputet nga njëri-tjetri dhe t’i lënë hapësirë më shumë...

Lajme të tjera

Web TV