Bamir Topi: Isha në Kinë kur ra koronavirusi, ja ç’bëra sa erdha këtu-VIDEO

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-presidenti Bamir Topi ka rrëfyer se gjatë kulmit të pandemisë së koronavirusit ndodhej në Kinë dhe se në Shqipëri ka mbërritur në muajin janar.

Bamir Topi tha se është vetëkarantinuar që kur është kthyer në Shqipëri.

Nga data 9-14 janar kam qenë i ftuar në një aktivitet në Kinë, kam qenë në Pekin dhe për hir të së vërtetës dhe kur jemi larguar, nuk kishte asnjë lloj informacioni mbi të këtë virus. Jemi ndërgjegjësuar kur kemi ardhur këtu që kemi parë lajmet nga Wuhan. Kemi qenë të vëtëkarantinuar, por pa e deklaruar, sepse gjithçka mund të ndodhë, fatmirësisht nuk ndodhi,”– tha Topi në një lidhje me “Skype” në emisionin “Repolitix”.

Rasti i parë në Shqipëri u raportua më datë 9 mars, edhe pse sipas deklaratës së fundit të Silva Binos ka pasur raste me koronavirus që në fund të shkurtit.

“Sigurisht që patëm, kemi pasur raste sporadike në fund të shkurtit. Më 28 shkurt janë shfaqur shenjat e para klinike. Ka filluar qarkullimi i sëmundjes, por jo intensiv. Që në fund të janarit ne kemi filluar gjurmimin epidemiologjik të gjitha formave të rënda”, u shpreh dje Bino.

Ndërkaq në Shqipëri deri më tani kemi 494 persona të infektuar, 25 viktima dhe 251 të tjerë të shëruar nga koronavirusi.

Të fundit

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Lajme të tjera

Web TV