Zbulohet vendndodhja e 28 ton ar të fshehura nga Hitleri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vendndodhja e 28 tonë ar të epokës së nazistëve besohet se është fshehur në një pallat aristokratik në Silesian e poshtme.

Ari me vlerë miliarda euro si dhe sende të tjera me vlerë thuhet se ndodhen 60 metra nëntokë në fund të një pusi në pallatin Hochberg në Roztoka afër Walbrzych.
Supozimet për vendndodhjen e arit vijnë nga një ditar i shkruar gjatë Luftës së Dytë Botërore nga një oficer i ‘Waffen SS’, i cili përdor pseudonimin Michaelis, përshkruan operacionin për të fshehur thesarin e kontrolluar nga shefi i SS, Heinrich Himmler gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ditari jep detaje për njëmbëdhjetë vendndodhje në Silesian e Poshtme dhe Opole, ku janë fshehur gjëra të vlefshme përfshirë artin, artefakte fetare dhe depozita bankare, si dhe artet nga Gjermania, Polonia, Franca, Belgjika dhe Rusia.

Ditari zbulon se vendndodhja në Roztoka mban depozita ari të Reichsbank në Breslau, i cili tani njihet me emrin Wroclaw, thuhet se sendet me vlerë i përkasin qytetarëve të Silesias së poshtme, të cilët ia dhanë Waffen SS për ti ruajtur pasi Ushtria e Kuqe u afrua më 1945.
Vendet e tjera të shkruara në ditar thuhet se mbajnë objekte fetare të mbledhura nga organizata Ahnenerbe e Himmlerit, besohet se sendet janë vjedhur në të gjithë Evropën, duke përfshirë pikturën e famshme të quajtur “Portrait of a Young Man”, e pikturuar nga Raphael.

Ekzistenca e ditarit të shkruar në Luftën e Dytë Botërore doli në dritë marsin e vitit të kaluar kur një fondacion me emrin Silesian Bridge njoftoi se kishte siguruar ditarin nga partnerët e tij në Gjermani. Gjermanët dëshironin t’ia dhuronin ditarin kombit polak si një ndjesë për Luftën e Dytë Botërore, shkruan The First News.

Lexo edhe :  Ky qytet i vogël është shpallur më i bukuri në botë

Fondacioni tha se partnerët që dhuruan ditarin janë një shtëpizë e krishterë në Quedlinburg , një qytet i vogël në Saksoni-Anhalt, dhe anëtarët e saj janë pasardhësit e oficerit të Waffen SS, të cilët ishin gjithashtu anëtarë të elitës aristokrate./Fjala.al/R.G

Të fundit

Tmerrohen banorët e Freskut në Tiranë, helikopteri u hedh një lëndë të paidentifikuar

Pasditen e sotme në zonën e Freskut në Tiranë, banorët e zonës janë alarmuar nga një ndodhi aspak e...

Berisha: Zhvillimi për çështjen “McGonigal”, detyroi Ramën të bënte draftin për Kosovën

Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se drafti që kreu i qeverisë Edi Rama prezantoi sot për Kosovën është i hartuar në Serbi. Gjatë një interviste në...

VIDEO/ Benzema prezantohet në mënyrë spektakolare tek Al-Ittihad mes 60 mijë tifozëve

Pamjet e para të Karim Benzemas me fanellën e Al-Ittihad janë mbresëlënese. Sulmuesi francez u prezantua para tifozëve në fushë në “King Abdullah Sports...

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke...

Analiza e VOA: Mike Pence sfidon Trump për të qenë kandidat i republikanëve

Këtë javë disa republikanë kanë shpallur kandidaturën për president në përpjekje për të penguar ish-Presidentin Donald Trump që të marrë emërimin e Partisë Republikane...

Lajme të tjera

Web TV