10 vjet pa Bekim Fehmiun

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Publicisti i njohur Agim Krasniqi ka kujtuar 10 vjetorin e ndarjes nga jeta të Bekim Fehmiun. Nuk duhet harruar se Fehmiu ishte aktori i parë shqiptar i cili ishte aktor teatri dhe aktor kinemaje që ka vepruar në teatro dhe filma në të gjithë Jugosllavinë.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Krasniqi shkruan Bekim Fehmiu u gjet i vdekur me 15 qershor 2010 në banesën e tij në Beograd, ndërsa raportet kishin treguar se ai kreu vetëvrasje… Por, gjithçka deri tani mbetet ende mister.

Kujtojmë se Bekim Fehmiu, lindi në Sarajevë dhe ishte aktori i parë shqiptar i Europës Lindore që ishte yll në Hollyëood gjatë luftës së ftohët.
Për jetën dhe veprën e këtij artisti shqiptar u shkrua shumë. Ai ka luajtur në 41 filma midis viteve 1953 dhe 1998.

Fehmiu ishte aktori i parë shqiptar i cili ishte aktor teatri dhe aktor kinemaje që ka vepruar në teatro dhe filma në të gjithë Jugosllavinë.

Suksesi i tij më i madh ishte në vitin 1967 me filmin “I Even Met Happy Gypses” një portretizim delikat i jetës së Romëve i cili fitoi dy çmime në Kanë dhe ishte nominuar për Oskar.

Bekim Fehmiu u gjet i vdekur me 15 qershor 2010 në banesën e tij në Beograd, ndërsa raportet kishin treguar se ai kreu vetëvrasje…

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV