Mbyllja e kufijve/ Pipero: U ndëshkuam se dhamë shifra të sakta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero e cilësoi të nxituar vendimin e BE për të veçuar Shqipërinë nga lista e vendeve të vizitueshme.

Ai shprehet i bindur se ky vendim është i pabazuar në të dhëna reale dhe thekson se ndëshkimi ka ardhur se kanë qenë të sinqertë në shifrat e dhëna.

“Situata tek ne nuk është në atë nivel që rrezikon shëndetin e qytetarëve në vendet fqinje. Ne kemi një numër shumë të vogël, në raport me komunitetin jashtë Shqipërisë. E them si specialist i shëndetit publik nuk rrezikohet shëndeti i askujt pse vjen në Shqipëri.

Mjafton të mbajmë maskën e të ruajmë distancën. Tek ne, për shkak të strategjisë së gjurmimit të rasteve dhe tamponimit edhe të kontakteve, ky numër del relativisht i madh. Në vendet e tjera tamponi nuk i bëhet kontakteve, vetëm rasteve klinike.

Ne kemi qenë të sinqertë në shifrat që kemi dhënë, pasi në këtë situatë e vërteta është më rëndësishme se statistika”, tha Pipero në Euronews Albania.

/En.Br./Fjala.al


Të fundit

Supergoli i Cikalleshit nuk mjafton/ Kombëtarja zhgënjen sërish, humb 3-1 në sfidën ndaj Çekisë (Video)

Pas barazimit ndaj Uellsit (0-0) Shqipëria është mposhtur nga Çekia me rezultatin 3-1, duke bërë hapa kryesisht në mbrojtje. Në...

Edy Reja e ‘bën rrugë’, trajneri rrëzohet sërish në ndeshjen ndaj Çekisë (Video)

Mesa duket trajnerit të Shqipërisë s’po i ndahen telashet dhe incidentet në fushë. Pak ditë pas incidentit me futbollistin e Uellsit, ku tekniku Edi...

Veto për negociatat/ Rama: Asgjë s’na ndan nga konferenca e parë ndërqeveritare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë thirrje nga Sofja për një zgjidhje mes Bullgarisë e Maqedonisë së Veriut. Rama thotë se ku ka dëshirë...

Super goool/ ‘Çmendet’ Sokol Cikalleshi, trondit rrjetën e Çekisë nga 30 metra distancë (Video)

Sokol Cikalleshi ka shënuar një super-gol ndaj Çekisë. Futbollisti nga kavaja ka barazuar shifrat në sfidën ku kuqezinjtë ishin në disavantazh. Pjesa e parë u mbyll...

E frikshme/ 63-vjeçarit i dalin përballë 8 balena vrasëse nën ujë, pamjet bëhen virale (Video)

Steve Morris po notonte në Gjirin e Plenty (Zelandë e Re) kur një grup prej 8 balenash vrasëse i kaluan para syve, duke i dhuruar një...

Lajme të tjera

Web TV