Skandali në Akademi/ Baçe: Më thanë ç’të duhet që merresh me këto gjëra

113 563 lexime

77,499FansaPëlqeje

Skandali në Akademi/ Baçe: Më thanë ç’të duhet që merresh me këto gjëra

Akademiku Apollon Baçe ka bërë publik një skandal të ndodhur në Akademinë e Shkencave disa vite më parë. Baçe shpjegoi se ndërkohë që kishte hedhur poshtë një deklaratë të Maqedonisë lidhur me origjinën e shqiptarëve, kolegët e tij në Akademinë e Shkencave i kishin thënë: “Ç’punë ke ti që përfshihesh në këto gjëra.”

 -Te ne është një gjë e habitshme, enciklopedia maqedonase pati një  mendim të këtillë që shqiptarët kanë zbritur nga mali nga shekulli XVI, zunë fushat dhe tokat që i kishin sllavët . Për këtë gjë unë u ngrita në Akademi, kur ka qenë një kryetar tjetër, dhe u ngrita e vërtetova se është krejt e kundërta. Atëherë mua më bënë mbledhje dhe më thanë “ç’punë ke ti që përfshihesh në këto gjëra.”

-Ky është skandal. E kush ua tha këtë?

-Kryesia. Jo aktualja. Me një fjalë, te ne shteti është ai që i inicion këto gjëra./Fjala.al/Ke.Ba

 

 

 

 

Të fundit

Aksident në Memaliaj, humb jetën 23 vjeçari

Një aksident me pasojë vdekjen është regjistruar sot në rrugën nacionale Memaliaj-Krahës, në afërsi të fshatit Toç. Policia bën me...

Freiburg: Qyteti futurist i Gjermanisë, vendosur mes një pylli

Ky qytet mesjetar i përsosur nga pikturat po feston 900-vjetorin e tij, por dizajni inovativ e bën atë një nga qytetet më të qëndrueshme...

Pogradeci, qyteti elitar i Shqipërisë që vizitohet në të 4 stinët

Pogradeci dhe rrethinat e tij ofrojnë për turistët një atraksion të përhershëm turistik me natyrën, kulturën dhe historinë që i japin madhështinë, ndërsa liqeni...

Nëna i heq priftit fëmijën nga duart: Ai donte ta mbyste gjatë pagëzimit (Video)

Një prift ortodoks rus është njeriu më i urryer në rrjetet sociale. “Njeriu i zotit” i njohur me emrin Photios në kishën e qytetit Gatchina,...

Manastirliu te “Shefqet Ndroqi”: Masat për përballimin e epidemisë në vjeshtë-dimër

50 infermierë të rinj i bashkohen stafit mjekësor të spitalit Covid2 “Shefqet Ndroqi” në luftë kundër Covid19. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta...

Lajme të tjera

Web TV