Akademiku Apollon Baçe: Akili, Pirro dhe Aleksandri i Madh janë paraardhës të shqiptarëve. Grekët na vodhën historinë

113 563 lexime

77,511FansaPëlqeje

Akademiku Apollon Baçe hedh poshtë versionin zyrtar që Pirro, Akili dhe Aleksandri i Madh janë me origjinë greke dhe maqedonase. Sipas tij, Greqia ka vjedhur dhe manipuluar historinë. Këtë deklaratë Baçe e bëri  në emisionin HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU.

 Pirro e quante veten pasardhës të Akilit, Skënderbeu e cilësonte veten si pasardhës të Pirros dhe Aleksandri i Madh ka lidhje me fjalën “lek” që ne përdorim në përditshmëri. Si i komenton akademiku Apollon Baçe këto detaje?

 -Aleksandri ishte maqedonas profesor?

-Nuk ka maqedonas. E ëma e Filipit është nga Lynkesët, i ati i Filipit Herodoti tregon një histori ku thotë se ishin tre vëlleër që shkojnë të punojnë në Tebë të Greqisë dhe pastaj prishen me të zotin ngaqë nuk po iu jepte lekët dhe iu thotë merrni rrezen e diellit. Ky e merr rrezen e diellit dhe ky e kupton që këta e grabitën, ikin i gjëmojnë mbrapa dhe përfundojnë në Iliri. Jetojnë aty disa vjet pastaj që andej shkojnë në Maqedoni.

 

-Përderisa Pirro thoshte jam pasardhës i Akilit, Skënderbeu thoshte jam pasardhës i Pirros, tani Akili ishte yni apo i grekëve?

-Momsini na thotë këto fjalë: Epiriotët trima shqiptarë të antikitetit mbështetën me  besnikëri tradicionale dhe entuziazëm rinor djaloshin e guximshëm Pirro, “Shqiponja” siç e quanin ata.

-Po qe se lexohet me kujdes Iliada, ajo fillon me vajtimin që i thuhet Athinasë “Ai që na shkatërroi heronjtë tanë, ai që i bëri ushqim për qentë dhe zogjtë e egërr, ai që na prishi rininë dhe ushtrinë tonë, Akili.”

Akili që ka hyrë në luftën e Trojës , ke një autor tjetër tregon këtë që , nuk ka mundësi ta marrim këtë nëse nuk marrim mjeshtrin e zaptimit të qyteteve që është Akili. Akili vjen si mercenar.

Lexo edhe :  Gazetari i njohur mbush 60 vjeç, urimi për ndryshimin e "prefiksit" (FOTO)

-Nga erdhi?

-Akili është nga zona e Dodonës, andej vjen ai. Dodona i përkiste fisit të Molosëve.

-Domethënë nuk ishte grek?

-Absolutisht nuk ishte grek. Kur Akili i lutet Zeusit i thotë: “Ashtu siç mç ke ndihmuar atëherë, ma sill Patroklin gjallë nga lufta.” Ashtu siç me ke ndihmuar atëherë, pra  kur shpartalloi Akejtë , akejtë ishin grekë në atë kohë. Atëherë ky njeri që ka shpartalluar ushtrinë e akejve, atëherë si mund të jetë grek ky njeri që i ka shpartalluar ushtrinë e grekëve? Tjetër është edhe lista e qyteteve që ky ka shpartalluar.

-Sa qytete janë?

-26, dhe nga këta 26, 25 janë grekë./Fjala.al/Ke.Ba

 

Të fundit

Sherr mes të rinjve në një lokal në Shkodër, një i plagosur rëndë

Një djalë i ri ka mbetur i plagosur rëndë në Shkodër pasi u qëllua me thikë nga një tjetër...

Foto/ Klaudia Pepa “shndërrohet” në sirenë

Klaudia Pepa është e njohur për performancat e saj provokuese si dhe elasticitetin në kërcim. Së fundmi ajo ka ndarë me ndjekësit një foto në...

Dëmtohet kabulli elektrik dhe plagoset punëtori, dy të arrestuar

Dy persona janë arrestuar pasi kanë shkelur rregullat në punë, e për pasojë ka mbetur i plagosur një punonjës. Në pranga janë vënë shtetasit me...

Meta kujton ikonën e futbollit shqiptar, Lefter Millon: Triumfues

Presidenti Ilir Meta kujton një nga ikonat e futbollit shqiptar, mesfushorin Lefter Millo, i cili do të festonte sot 54-vjetorin. Meta shkruan në “Facebook” se...

Nuk përmbahet çifti, kapet duke bërë seks në mes të liqenit

Një çift e ka pasur të pamundur ti rezistojnë njëri tjetrit, teksa u kapën duke bërë seks në mes të ditës në një varkë...

Lajme të tjera

Web TV