Von der Leyen përshëndet dialogun Kosovë-Serbi

113 563 lexime

77,486FansaPëlqeje

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka përshëndetur dialogun Kosovë-Serbi. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Leyen shkruan se e mirëpret vazhdimin e dialogut dhe se do të mbështesë këtë proces në hapat e ardhshëm.

“Mirëpres vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. Do të jap mbështetjen time të plotë për hapat e ardhshëm në proces”, shkroi Von der Layen.

Von der Layen përsëriti mesazhin e Josep Borrell, i cili si ndërmjetës kryesor në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, theksoi se BE “ishte dhe do të jetë e gatshme të mbështesë dhe të lehtësojë përpjekjet për të gjetur një marrëveshje përfundimtare dhe juridikisht detyruese”.

Ndërkohë takimi i delegacionit të Kosovës dhe Serbisë do të mbahet të enjten, më 16 korrik në Bruksel./Re.Gu/fjala.al

Të fundit

COVID-19/Rekord infektimesh, 154 raste të reja, virusi sërish mes bluzave të bardha

Shqipëria ka shënuar ditën e djeshme rekord infektimesh me COVID-19, ku u regjistruan 154 raste të reja për 24-orë. Ndërkohë...

“Si dy vende të pavarura”, Hoti konfirmon takimin me palën serbe në Uashington

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka konfirmuar të premten takimin mes zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë më 2 shtator në Uashington. Përmes një postimi në...

3 mijë tekste këngësh, 50 vjet karrierë dhe 74 vjeç në moshë, sot ditëlindja e Zhuljana Jorganxhi

NGA ROLAND QAFOKU E nga t’ia nisësh. Janë 3 mijë tekste këngësh në 50 vjet karrierë. Mjeshtrja e madhe e vargut shqip, Zhuljana Jorganxhi, mbush...

Video/ Humbet kontrollin në makinë,përplaset me urgjencën e spitalit

Pamjet tronditëse të mbikëqyrjes tregojnë momentin kur gruaja e moshuar humbi kontrollin e automjetit të saj dhe përplaset përmes një hyrje të një ER...

Lajmi i fundit/Liderët e Kosovës dhe të Serbisë takohen me dy shtator në Uashington

Ambasadori amerikan, Richard Grenell, ka njoftuar përmes llogarisë së tij në Twitter se takimi është vendosur për dy shtator. “Jemi të lumtur të njoftojmë se...

Lajme të tjera

Web TV