Fauci qetëson: Do të vijë shpejt dita që të mos shqetësohemi më për Covid

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Terrori i pandemisë së koronavirusit mund të përfundojë brenda vitit të ardhshëm, nëse zhvillimi i vaksinave vazhdon të shkojë mirë, sipas Anthony Fauci, ekspertit më të mirë në SHBA për sëmundjet infektive.

Edhe pse infeksionet COVID-19 vazhdojnë të rriten në SHBA përpjekjet për të zhvilluar një vaksinë janë “në drejtim shumë të mirë”, tha Fauci në bisedë virtuale të udhëhequr nga Universiteti Georgetown, shkruan Business Insider.

“Asnjë vaksinë nuk do të jetë 100% efektive. Ajo që shpresojmë është se – me kombinimin e njerëzve që tashmë janë ekspozuar dhe një vaksine që është 70-75% mbrojtëse – do të ketë imunitet të mjaftueshëm për popullsinë; dhe kështu ju dhe unë nuk duhet të shqetësohemi më nga infektimi me këtë virus të tmerrshëm,” tha Fauci. “Dhe ne shpresojmë që kjo kohë do të vijë në mënyrë të arsyeshme së shpejti … brenda vitit tjetër.”

Fauci ka drejtuar Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive që nga viti 1984. Komentet e tij të fundit erdhën menjëherë pasi Moderna lëshoi ​​rezultatet nga gjykimi i parë njerëzor për vaksinën e saj koronavirus. Ndër 45 vullnetarë të shëndetshëm, gjetjet treguan, se  vaksina stimulon përgjigje imune që mund të mbrojnë njerëzit nga virusi.

 

Bo.Ba/fjala.al

Të fundit

A do të izolohet vendi pas shtimit të rasteve? Skënder Brataj zbulon përse nuk u mblodh Komiteti sot

Skënder Brataj, Kreu i Urgjencës Kombëtare i ftuar në Shqip Show nga Rudina Xhunga, tha se Komiteti Teknik i...

I dolën qoftet djegëse, klienti rreh me grushta shitësin (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në qytetin Afyonkarahisar në Turqi. Një klient ka rrahur me grushta shitësin vetëm për shkak se qoftet ishin...

Çudia e radhës/ Bleu telefonin online, nuk do ta besoni çfarë i erdhi në kuti (Foto)

Një grua ka paguar 1,500 dollarë pasi kishte porositur celularin e fundit iPhone 12, por u shokua kur i erdhi porosia, sepse ishte vetëm...

Covid-19 i merr jetën mësuesit të shkollës 9-vjeçare (Emri+Foto)

Pas lajmit të hidhur për ndarjen nga jeta të drejtorit të shkollës 9-vjeçare në fshatin Karkanjoz të Beratit, një tjetër arsimtar është shuar nga...

U tha se nuk do të vinin, Ministria Shëndetësisë: Pas pak mbërrijnë në Rinas mbi 15 mijë dozat e vaksinës Pfizer

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se 15,210 dozat e vaksinave të kompanisë Pfizer do të mbërrijnë pas pak në Shqipëri. Fillimisht ministria njoftoi se ardhja...

Lajme të tjera

Web TV