Merkato/ 10 yjet që mund të ndërrojnë skuadër gjatë kësaj vere sipas Sky Sports

113 563 lexime

77,492FansaPëlqeje

Nga Lionel Messi te Gareth Bale, ja kush janë lojtarët më të mirë të futbollit që mund të ndryshojnë skuadër këtë verë

Dritarja e transferimeve verore do të zgjasë për 10 javë, ndërsa filloi pak ditë më parë, më 27 korrik dhe do të mbyllet në orën 11:00, në 5 tetor. Gjatë kësaj merkatoje pritet të lëvizin disa nga emrat më të mëdhenj të futbollit. Lionel Messi, Harry Kane, Gareth Bale apo Mesut Ozil janë disa nga emrat më të diskutuar për largime të mundshme nga klubet ku ndodhen.

Megjithatë, le t’i marrim me radhë 10 yjet e futbollit që gjatë kësaj merkatoje mund të ndryshojnë fanellë.

  1. Pierre-Emerick Aubameyang: Vlera e një golashënuesi

Thuhet se sulmuesit e klasit të parë janë të vështirë për t’u gjetur, por sigurisht që Arsenali e ka një dhe ai është Pierre-Emerick Aubameyang. Ai ka shënuar 20 gola ​​në secilin nga dy sezonet e tij të plota në Premier League dhe rekordi i tij prej 54 golave ​​në 84 në Angli është një arritje e jashtëzakonshëm, veçanërisht duke pasur parasysh ndeshjet e Arsenalit.

 

Atëherë pse po vonon një marrëveshje e re për të? Kontrata e tanishme e Aubameyang ka përfunduar dhe pasi ka parë lojtarin në sulm të Arsenalit në finalen e Kupës së FA, shefi Mikel Arteta i kërkoi bordit të Arsenalit të zgjasë marrëveshjen e tij.

Ai është tashmë 31 vjeç dhe hierarkia mund të ketë rezerva për lidhjen e një kontrate të shtrenjtë për një lojtar që mund të jetë përtej kulmittë tij absolut. Ndërkohë, një shifër transferimi nga një prej shumë klubeve kryesore që raportohet se janë të interesuar për nënshkrimin e tij, do të ishte një ndihmë financiare në vazhdën e krizës së koronavirusit.

Por vendosja e një çmimi në golat e Aubameyang sigurisht që peshon në favor të mbajtjes së tij në klub.Arsenali ka ende mundësi për t’u kualifikuar në Champions League nëse do të fitojë finalen e javës së ardhshme të Kupës së FA-së.

  1. Jack Grealish: Koha e vendimit është në pritje

Ka pasur spekulime për të ardhmen e Jack Grealish gjatë gjithë sezonit. Grealish ka pranuar se është “jo shumë i sigurt” për të ardhmen e tij te Aston Villa. Vetëm Kevin De Bruyne bëri më shumë gola gjatë gjithë sezonit të Premier League dhe kapiteni i Villa-s bëri gati një të katërtën e golave tërealizuar nga e gjithë skuadra.

Por rritja e sezonit të fundit të United ka ftohur interesin e tyre që më parë donin Grealish dhe në pikëpyetje mund të qëndrojë çmimi i Grealish. Shefi i United, Ed Woodward, ka pranuar se klubi nuk është përjashtuar nga efektet e pandemisë së koronavirusit. Ndikuar dhe nga mosha e lojtarit transferimi i tij mbetet në pikëpyetje.

  1. Jadon Sancho: Manchester United mundtë bjerë dakord me çmimin e Dortmundit?

Pak lojtarë po krijojnë po aq interes dhe intrigë, sa Jadon Sancho përpara merkatos. 20-vjeçari, i cili i ktheu shpinën Manchester City-t për t’u bashkuar me Borussia Dortmund në 2017-n, ka prodhuar një sezon tjetër të shkëlqyer te Bundesliga. Rivalii City-t, Manchester United, tani besohet të jetë në krye të skuadrave që luftojnë për firmën e tij.

Vetëm në ndeshjet e Bundesligës këtë sezon, Sancho shënoi 17 gola dhe dha 16 asiste. Është një kthim i jashtëzakonshëm për çdo lojtar, e jo më për një të moshës së tij.

Dortmund më parë kishte vendosur një çmim prej 100 milionë paundësh në kokën e tij, por Manchester United shpreson të paguajë ndjeshëm më pak pas krizës së koronavirusit. Ata kërkojnë të bëjnë një marrëveshje me rreth 50 milionë euro.

  1. Mesut Ozil: Cili është plani i daljes?

Si e zgjidhët një problem si Mesut Ozil? Është një sagë e gjatë që kurrë nuk duket se do të marrë fund.

Trajneri i Topçinjve, Mikel Arteta,nuk e ka Ozil pjesë të planeve të tij për të ardhmen, ndonëse lojtarit i ka mbetur edhe një vit tjetër kontratë me Arsenalin. Fakti i çuditshëm i çështjes është se Ozil nuk luajti asnjë minutë futboll, pasi Premier League filloi përsëri pas karantinës dhe nuk ishte as në stol për dy ndeshjet e tyre të fundit.

A ka ndonjë klub të interesuar të nënshkruajë me atë, dhe të paguajë pagat e tij,pas shtrëngimit financiar të pandemisë koronavirus? A do të paguajë Arsenali disa nga pagat e tij që, më në fund, të largohet nga klubi?

Këto janë pyetjet për të cilat Gunners në fund do të shpresojnë të kenë përgjigje, ndërsa ata kërkojnë të zgjidhin konfliktin e tyre me Ozil.

  1. Wilfried Zaha: Koha për të lëvizur nga Palace

Nuk ishte sekret që Wilfried Zaha dëshironte të largohej nga Crystal Palace verën e kaluar, por ajo nuk ndodhi dhe përkundër zhgënjimit të tij fillestar, ai arriti të merrte kreun dhe të përqendrohej të bënte çmos për skuadrën ku luan. Por një vit më vonë, Zaha e gjen veten në të njëjtën situatë.

Palace nuk i ka plotësuar ambiciet e tij, ai ka ndryshuar agjendë dhe së fundmi tha se dëshironte të fitonte trofe. Klubi vazhdon të jetë i vendosur në çmimin që kërkon për lojtarin, që është plot 80 milionëeuro. Por ky lloj çmimi nuk do të ketë gjasa të paguhet me pandeminë COVID-19 që pritet të ndikojë në merkato. Arsenali dhe Evertoni u interesuan sezonin e kaluar për të.

  1. Kai Havertz: Ylli i ri i Gjermanisë në rrugën e tij për në Premier League

Timo Werner dhe Kai Havertz mund të largohen nga Bundesliga këtë verë. Chelsea tashmë ka rrëmbyer lojtarin e parë nga RB Leipzig dhe ata mezi presin të marrin Havertz nga Bayer Leverkusen.

Por ndonëse vetëm 21 vjeç, Havertz do të kushtojë rreth 70-90 milionë euro. Ai është një sulmues i gjithanshëm dhe vendosi një rekord të Bundesligës për shumicën e golave. ​​Nga një adoleshent sezonin e kaluar u bë lojtari më i ri që arriti 100 paraqitje në këtë ligë.

  1. Gareth Bale: A do të qëndrojë ai te Real Madrid?
Lexo edhe :  Pandemia/Pipero: Ende s'dimë origjinën e virusit, duhen vite për një medikament

E ardhmja e Gareth Bale te Real Madridi duket e pamundur. Gjatë këtij sezoni të La Liga-s ai u pa më shpesh duke bërë shaka në stenda, një zëvendësues i papërdorur me pak perspektivë për të fituar vendin e tij në ekip. Kur skuadra e hodhi Zinedine Zidane në ajër, teksa po festonte pas fitores 2-1 ndaj Villarreal që vulosi titullin, Bale shikoi qetësisht nga skajet.

Marrëdhënia e tij me Zidane është thyer që nga fitorja e Champions League të vitit 2018, në finalen ndaj Liverpool, kur ai mbeti jashtë 11-es fillestare vetëm për të dalë nga pankina dhe për të shënuar golat vendimtarë. Bale ka filluar vetëm pesë ndeshje që nga fillimi i këtij sezoni dhe një që nga rifillimi pas karantinës.

Problemi për Real Madridin, natyrisht, është se Bale ka një kontratë jashtëzakonisht të kushtueshmederi në vitin 2022. Uellsiani ishte afër nënshkrimit në Kinë verën e kaluar, por marrëveshja nuk u finalizua dhe agjenti i tij, Jonathan Barnett, tani insiston se lojtari nuk ka në plan të largohet. Mbetet të shihet nëse ndonjë skuadër e Premier League do të arrijë t’ia ndryshojë mendjen.

  1. Lionel Messi: A është ky fillimi i fundit të kohës së tij te Barça?

Nuk ka asnjë shans që Lionel Messi të largohet nga Barcelona këtë verë. Ylli argjentinas është zotuar të qëndrojë të paktën deri në fund të kontratës së tij aktuale në 2021. Por kjo merkato mund të shënojë fillimin e shumë spekulimeve për të ardhmen e tij, pas një sezoni të lëkundur në Nou Camp.

Messi është i irrituar te Barça dhe për herë të parë është duke menduar seriozisht të largohet vitin e ardhshëm, pasi nuk ka nisur bisedimet për kontratën e re me katalanasit. Ai është i ngopur nga konflikti me bordin, dhe nga thashethemet e përhapura se Messi është ai që bën ndryshime në klub.

Një klub i mundshëm për të ardhmen e Messit shihet Manchester City, për aq kohë sa Pep Guardiola, të cilin ai e konsideron si trajnerin më të mirë me të cilin ka punuar, është akoma menaxher, ndërsa tekniku i Interit, Antonio Conte, i ka cilësuar këto fjalë si “lajme të rreme”. Pavarësisht kësaj, ai ka ende shumë kohë për të kaluar para skadimit të kontratës, kështu që ka shumë kohë për të punuar ose për t’ithlluar përçarjet edhe më tej.

  1. Harry Kane: I ngecur te Spurs?

Mos harroni deklaratën e bërë gjatë izolimit, kur Harry Kane i tha Sky Sports se do të ishte i gatshëm të largohej nga Tottenham, nëse ai mendonte se klubi nuk po përparonte.

“Unë i dua Spurs, gjithmonë do t’i dua Spurs. Unë gjithmonë kam thënë që, nëse nuk mendoj se po përparojmë si ekip ose, nëse nuk po shkoj në drejtimin e duhur, atëherë nuk jam i mendimit thjesht të qëndroj te kjo skuadër për hir të saj.” – tha Kane. “E gjitha varet nga ajo që ndodh si ekip dhe si përparojmë ne si ekip. Pra, nuk është e sigurt që unë do të qëndroj përgjithmonë atje.”-vijoi ai.

Talenti i tij nuk mund të vihet në diskutim. Kane është një sulmues i shkëlqyer dhe, sigurisht që do të sillte gola për çdo skuadër ku luan. Çdo sulmues që performon mirë, do të dashurohet nga fansat, por a do të ishte e njëjta marrëdhënie midis lojtarit dhe një klubi tjetër, si ajo që Kane aktualisht ka me Tottenham?

Kjo ka të ngjarë të jetë në listën e tij të konsideratave, por kështu do të jenë edhe trofetë dhe një lojtar i kalibrit të tij meriton t’i ngrejë ato. Mourinho shpesh përshkruhet si një fitues, por duke parë situatën eTottenham a do mund të fusë ai një mentalitet fitues, që do ta bindë Kane të qëndrojë?

Ky sezon ka qenë antiteza e përparimit për Tottenham, me ndryshimin e menaxherit dhe përfundimin e sezonit jashtë katër të parëve, që kampionati i 2014-1015-s. Kane ka pasur edhe probleme nga dëmtimet.Ai mund të dëshirojë të presë edhe më shumë, për të parë nëse Mourinho mund të frymëzojë një përmirësim te Spurs. Por, me siguri, do të kishte mjaft klube të gatshme për të përmbushur kërkesat e tij…

  1. Declan Rice: A do të lihet i lirë ylli i West Ham?

E ardhmja e Declan Rice në West Ham varej shumë nga ndarja që klubi do të bënte për skuadrën sezonin e ardhshëm. Me statusin e Premier League të Hammers,tani ata kanë siguruar të paktën që Rice nuk do të shitet lirë. Kjo ndodh nëse ai do të lëvizë.

Pavarësisht interesit nga Chelsea, klubi që lëshoi ​​Rice në moshën 14 vjeç, West Ham, ka qenë i qartë se nuk ka dëshirë ta shesë. “Ai është nën kontratë … ai nuk do të shkojë askund, nëse nuk merrni një prej atyre furgonave të çelikut që kanë para brenda,” tha shefi i Hammers, David Moyes, pas ditës së fundit të sezonit të Premier League.

Moyes është i prirur të ndërtojë ekipin e tij me lojtarë të rinj, si Rice dhe me pëlqimet e Ben Johnson dhe Grady Diangana, plani për një West Ham të ri, rinor dhe të gjallë, mund të fillojë të marrë formë mjaft shpejt.

Nëse Chelsea vendosin të ndjekin Rice këtë verë, nuk ka dyshim se do t’ju duhen xhepa të mbushur plot, pasi West Hamit e vlerëson lojtarin me rreth 80 milionë.

Momentalisht West Ham synon të fitojë sa më shumë të jetë e mundur nga talenti i tij më i mirë dhe nuk do ta lërë atë të lirë, nëse nuk merr shifrën e kërkuar./Katerina Tafa/Fjala.al/

Të fundit

Sa kuaj shihni në foto? Numri që dalloni zbulon një anë të fshehur të karakterit tuaj

Ne ju ofrojmë një test psikologjik të lehtë dhe të shpejtë për të zbuluar disa anë të fshehura dhe...

Meta kthehet 29 vite pas, publikon pamje rrëqethëse: Koha për të ndërtuar Europën këtu

Presidenti Ilir Meta publikon pamjet rrëqethëse të 29 viteve më parë, kur rreth 20 mijë shqiptarë u nisën drejt Italisë me shpresë për të...

Nuk ndjehet mirë pasi del nga deti, ndërron jetë pushuesi në Durrës

Një 64-vjeçar ka ndërruar jetë, pasi ka pësuar arrest kardiak në plazhin e Durrësit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme, rreth orës 10:20,...

Me kallashnikov në dorë dhe maska, momenti i sulmit ndaj hotelit në Tushemisht

Ky është momenti kur autori qëllon me breshëri kallashnikovi drejt makinave te hoteli në Tushemisht. Nga të shtënat janë dëmtuar mjetet e pronarit të hotelit...

Tuna bën realitet “ëndrrën shqiptare” /Foto

Në fillim të viteve ’90, Amerika ishte ëndërr për shumë shqiptarë. Madje edhe sot ajo mbetet ëndërr për shumë prej tyre. Por duket se këngëtarja...

Lajme të tjera

Web TV